BRATISLAVA. Väčšina ľudí začína život s hladkou, nepoškvrnenou a rovnomerne tónovanou pleťou. Pokožka rokmi začne naberať textúru. Pribúdajú škvrny a vrásky, ktoré sú príznakom poškodenia slnkom podobne ako aj opálenie.
Slnečné lúče totiž v pokožke aktivujú látku melanín, ktorý má za úlohu ochrániť telo a pre ktorý pokožka tmavne. Zatiaľ čo bronzovú pokožku vidieť na prvý pohľad, iné poškodenia kože môžu byť nenápadnejšie a potrebujete pomoc dermatológa.
Aké sú najčastejšie škody, ktoré dokáže slnko spôsobiť na pokožke?
Spáleniny
Spálená pokožka síce po niekoľkých dňoch ustúpi, no po čase môže viesť k vážnejším problémom. Mierne spálená pleť je červená, bolestivá a teplá na dotyk. Môže dôjsť k svrbeniu a pokožka sa môže odlupovať.
Pľuzgiere znamenajú, že ide o vážne spálenie. Pri silnej bolesti alebo horúčke nad 38 stupňov Celzia, ktorá trvá cez 48 hodín, treba navštíviť lekára.

Aktinická keratóza
Aktinické keratózy sú šupinaté, hrubé škvrny na koži alebo vyvýšené hrboľčeky, ktoré pripomínajú husiu kožu. Zvyčajne sa objavujú na tvári, pokožke hlavy, ušiach, krku, ramenách a rukách.
Môžu byť tmavohnedé, červené, ružové alebo rovnakej farby ako pokožka. Škvrny sa môžu priebežne objavovať aj miznúť, taktiež môžu svrbieť. Tento typ poškodenia kože by mal sledovať lekár, pretože v 10 až 15 percentách môžu vyústiť do rakoviny kože.
Pigmentové škvrny
Pigmentové škvrny môžu vyzerať ako mimoriadne veľké pehy. Tieto sfarbené oblasti môžu mať rozmery jednoeurovej mince a vekom zvyčajne tmavnú.
Škvrnám je vhodné pravidelne venovať pozornosť a informovať lekára o zmenách v štruktúre či vypuklosti. Odborníka treba upozorniť aj v prípade, že škvrna nie je jednej farby, alebo má zvláštne tvarované okraje.

Rosacea
Slnečné lúče sú dostatočne silné, aby poškodili malé krvné cievy pod kožou. Spočiatku sa na tvári objavuje prchavé, neskôr trvalé začervenanie a rozšírené cievky.
V neskorších štádiách ochorenia sa pridružia hnisavé vyrážky na lícach a nose a hrubnutie väziva kože. Dôsledkom je najmä u mužov typické uzlovité zväčšenie nosa s výraznou tmavomodrou sieťou žiliek.
Stav pokožky zhoršujú vonkajšie vplyvy, ako sú prechod z mrazu do tepla, sauna aj nadmerné opaľovanie.
Vrásky
Vrásky vznikajú v dôsledku slnečného žiarenia, môžu sa objaviť až roky po nešetrnom opaľovaní. Koža si každé nešetrné opaľovanie pamätá a jeho efekt sa sčítava.
Regeneračná schopnosť pokožky vekom klesá a ak človek zvykol na slnku tráviť celé hodiny, výsledkom chronického poškodzovania je takzvaná farmárska koža. Pokožka je vtedy stenčená, zvráskavená a sú na nej hlboké brázdy.