HONOLULU, BRATISLAVA. Proti bolestivému popŕhleniu medúzou najlepšie zaberá ocot a teplo. Najúčinnejšiu prvú pomoc odhalil výskum Havajskej univerzity v Manoa, publikoval ho časopis Toxins.
Vedci liečbu testovali na popŕhlení medúzou Cyanea capillata, takzvanou Leviou hrivou. Gigantický druh medúzy má viac ako tisíc chápadiel, ktoré majú dĺžku aj päť metrov. Medúza dokáže pŕhliť aj po smrti a ľuďom spôsobuje silnú bolesť a začervenanie kože.
Havajskí výskumníci odporúčajú miesto zasiahnuté chápadlami opláchnuť octom a potom ponoriť do vody s teplotou okolo 45 stupňov Celzia. Pomôcť môže aj horúci obklad, popŕhlenú pokožku treba nahrievať 40 minút.
Postup sa vedcom osvedčil aj pri pri popálení inými druhmi medúz.

Rozšírená predstava, že na ranu treba močiť, nie je pravdivá. Výskum označil za nesprávnu aj inú zaužívanú prax - oplachovanie morskou vodou a studené obklady. Popŕhlenému plavcovi môže postup uškodiť, pretože výrazne zvyšuje prienik jedu do tela.
Ranu si neradno škriabať, ak na nej ostali odtrhnuté chápadlá, zbytočne sa roznesú ďalej po pokožke a bolesť iba zhoršujú.
Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať v prípade, že medúza zasiahla viac než jednu ruku, polovicu nohy, veľkú časť trupu, tvár alebo genitálie. Odborný zásah je nutný aj pri alergických reakciách, pri problémoch s dýchaním, so závratmi a pri problémoch so srdcom.