Kozmetickým výrobkom je látka alebo zmes látok určená na vonkajšie časti ľudského tela a ústnej dutiny. Môže to byť s cieľom čistenia, parfumovania, zmeny vzhľadu, ochrany, udržiavania v dobrom stave alebo úpravy telesného pachu.
Pripisovanie liečebnej funkcie kozmetickým výrobkom je však nesprávne. To je úloha dermálnych liekov. Bežný kozmetický výrobok nepodlieha žiadnej povinnej certifikácii.
Nie je bio ako bio
O autorkách
Ing. Martina Beránková, PhD. a Doc. Ing. Jarmila Hojerová, PhD. sú pedagogičky a výskumníčky v oblasti kozmetickej chémie a technológie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Špecializujú sa na hodnotenie bezpečnosti kozmetických výrobkov a ochranu zdravia človeka.
Výrobcovia často upozorňujú na výnimočnosť svojich produktov dobrovoľným preverením v niektorej z početných certifikačných organizácií.
V Európskej únii začali vznikať od 90. rokov. Potom dokladujú prírodný charakter svojich produktov a výrobky dávajú dobrovoľne preveriť aj na nátlak obchodu.
Požiadavky na technologické štandardy surovín a finálnych výrobkov sú nejednotné a pre udelenie certifikátov bio kozmetika alebo prírodná kozmetika neexistuje jednotná smernica.
V súčasnosti Európska komisia tento problém už rieši. Termíny bio kozmetika a prírodná kozmetika prípadne surovina, budú čoskoro zachytené v zákonoch.
Ak dnes vidíte na produkte značku bio alebo prírodná kozmetika, ich “bio hodnota” sa od výrobku k výrobku mení, aj podľa kritérií rôznych certifikačných spoločností.
Čo znamená bio kozmetika a prírodná kozmetika
BIO-kozmetika (angl. Organic) a prírodná (angl. Natural) kozmetika je šetrnejšia k životnému prostrediu. Vyrába sa v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom, ktoré vychádza z princípov návratu k tradičnému spôsobu obrábania pôdy bez umelých hnojív a pesticídov.
Je zamerané na kombináciu šetrných postupov, ochrany prírodných zdrojov a vysokej úrovne biodiverzity.
Ingrediencie sú prírodného pôvodu (prirodzene sa vyskytujú v prírode), avšak môžu byť chemicky a fyzikálne upravené povolenými a šetrnými postupmi.
Niektoré certifikačné spoločnosti rozoznávajú ďalšie kategórie prírodnej kozmetiky:
- pure nature (z anglického čisto-prírodná)
- nature true (pravá-prírodná , vyrobená výhradne z prírodných surovín)
- prírodná kozmetika (prírodný základ + povolené konzervačné látky)
- kozmetika s obsahom prírodných látok (prírodné látky sú vo výrobku len doplnkom k syntetickým)
Pravdy, nepravdy a zavádzanie na obaloch
Mnohí výrobcovia prírodnej a BIO-kozmetiky tvrdia, že ich výrobky sú vhodné aj pre alergikov a osoby s citlivou pokožkou.
1) Neškodia zdraviu
Znášanlivosť prírodných látok je individuálna. Nie sú vzácne kožné alergie ani na všeobecne uznávané rastlinné extrakty (napr. z rumančeka kamilkového či uhorky), lanolín, včeliu materskú kašičku a sezamový olej, ale najmä na potenciálne alergény rastlinných silíc.
2) Neohrozujú ľudské zdravie
Každý kozmetický výrobok na trhu Európskej únie musí byť bezpečný. Musí pozostávať z látok, ktoré v použitom množstve nepoškodia zdravie človeka. Takého označenie je preto prinajmenšom zbytočné.

3) Nie sú testované na zvieratách
V Európskej únii je už zakázané testovanie na zvieratách všetkých kozmetických surovín a finálnych výrobkov, teda nielen tých, ktoré sú v BIO kvalite.
4) Nepravda: Chemické látky v kozmetike sú nežiaduce
Rovnako ako naše telo pozostáva z chemických látok, vrátane vody, tak aj potraviny i kozmetika majú svoje chemické zloženie. Bez ohľadu na to, či sú prírodné alebo vyrobené človekom.
Okrem toho, mnohé syntetické látky môžu pri nižšej cene vykazovať vyššiu čistotu, bezpečnosť a stabilitu, než látky prírodného charakteru. Niektoré majú dokonca predlohu v prírode – sú prírode identické.
5) Nepravda: Certifikovaná kozmetika je pravá prírodná
Aj produkty bez certifikátu označené ako „prírodné“ môžu nimi skutočne byť. Môžu spĺňať či dokonca prevyšovať prísne pravidlá certifikačných organizácií na zloženie a výrobné postupy, ale výrobca nezažiadal o certifikáciu.
Najmä menší slovenskí výrobcovia o to nežiadajú - buď z finančných dôvodov alebo kvôli byrokracii, ktorá je s tým spojená. Niektorí sa spoliehajú na renomé obchodnej známky a kvalitu potvrdenú osobnou skúsenosťou kupujúcich.
Autor: Martina Beránková, Jarmila Hojerová