BRATISLAVA. Vitamíny B majú reputáciu, že dokážu znížiť riziko rakoviny. Rozsiahla medzinárodná analýza ale ukázala, že v prípade mužských fajčiarov môže nastať pravý opak.
Posledné roky síce vzniklo viacero výskumov, ktoré sa zaoberali vzťahom medzi vitamínmi B a rakovinou, no výsledky neboli jednoznačné. Dáta zbierali príliš krátko, alebo nepochádzali z presvedčivej vzorky ľudí.
Problém majú iba muži
V prípade štúdie, ktorú v utorok uverejnil Journal of Clinical Oncology, to neplatí. Vedci zo šiestich výskumných centier a univerzít preskúmali dáta viac než 77-tisíc ľudí. Pacienti mali nad 50 rokov a v priebehu desiatich rokov každý z nich informoval o množstve užitých vitamínov B.

V analýze zohľadnili aj ďalšie faktory ako fajčenie, rasu, vek, vzdelanie, BMI, históriu rakovinových a pľúcnych ochorení, ale aj užívanie protizápalových liekov.
Výsledky ukázali, že vysoké dávky vitamínu B6 a B12, ktoré prekračujú štandardnú dávku v doplnkoch, zvyšujú u mužských fajčiarov riziko rakoviny. Podobný vzťah sa v priebehu desaťročia nepreukázal v prípade kyseliny listovej (vitamín B9), B vitamíny zároveň nezvyšovali riziko rakoviny u žien.
Riskantná dostupnosť
Fajčiarom, ktorí desať rokov každodenne užívali 20 miligramov vitamínu B6, trojnásobne stúplo riziko vzniku rakoviny pľúc. V prípade, že muži denne užívali 55 mikrogramov vitamínu B12, stúplo riziko štvornásobne.
„Ide o dávky, ktoré možno prijať jedine z doplnkov s vysokým obsahom B vitamínov,“ vysvetľuje pre Medical News Today vedúci výskumu Theodore Brasky. V súvislosti s výsledkami ho znepokojuje, že doplnky sú široko dostupné a neregulované.
Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo vitamíny u mužov umocňujú rakovinotvorné účinky cigariet. Pravdepodobne to súvisí s interakciou vitamínov B a metabolickou dráhou uhlíka, ktorá má udržiavať celistvosť DNA a regulovať expresie génu. Vyššie dávky vitamínov B zrejme ohrozujú metabolickú dráhu a podporiť formovanie nádorov.