BRATISLAVA. Vždy sa to začína nevinne, jediným dielom obľúbeného seriálu. A než si uvedomíte, čo sa stalo, odrazu sú dve hodiny ráno a videli ste na jedno posedenie takmer celé dve série.
Je známe, že seriálové maratóny ľudí oberajú o fyzickú kondíciu a aktívny životný štýl. Štúdia v Journal of Clinical Sleep Medicine však naznačuje, že nárazové sledovanie seriálov môže divákov pripraviť aj o kvalitný spánok.
Televízia bola neškodnejšia
Na štúdii belgickej Univerzity v Leuvne a Univerzity v Michigane sa zúčastnilo viac než štyristo dobrovoľníkov vo veku 18 až 25 rokov. Vyplnili online dotazník, kde uviedli, ako často sledujú televíziu, online videoslužby typu Netflix, ale aj ako často si robia seriálové maratóny. Dotazník obsahoval aj otázky o kvalite spánku a pocitoch únavy v priebehu dňa.
Viac než 80 percent mladých ľudí priznalo, že seriály pozerajú nárazovo. Z toho 20 percent uviedlo, že si seriálový maratón urobí aj niekoľkokrát za týždeň.
“Seriály videoslužieb majú často zložitú príbehovú štruktúru, ktorá dokáže divákov úplne vtiahnuť do deja
„
Väčšina mladých ľudí si na jedno posedenie pozrie tri či štyri epizódy, v priemere im venujú niečo málo nad tri hodiny. Aj keď muži podstupujú maratóny zriedkavejšie, pri seriáloch strávia dvojnásobok priemerného času žien.
Analýza dotazníkov následne ukázala, že nárazové sledovanie seriálov súvisí s pocitmi únavy, nespavosťou a prílevom energie pred spaním. Seriálové maratóny u dobrovoľníkov zvyšovali riziko nekvalitného spánku až o 98 percent.
Problémy so spánkom sa však objavovali iba u divákov videoslužieb. Bežné sledovanie televízie, počas ktorého diváci zvyčajne striedajú programy, podľa zozbieraných dotazníkov nemalo podobný efekt.
Diváci neschopní obrany
Spoluautor štúdie Jan Van den Bulck tvrdí, že štúdia síce nepreukazuje, že seriálové maratóny priamo ovplyvňujú kvalitu spánku, ale poukazuje na ich prepojenie. Bulck predpokladá, že nejde iba o modré žiarenie displejov, ktoré bráni produkcii spánkového hormónu.

„Seriály videoslužieb majú často zložitú príbehovú štruktúru, ktorá dokáže divákov úplne vtiahnuť do deja,“ vysvetľuje výskumník v tlačovej správe. Divák má zároveň iba pár sekúnd na to, aby sa rozhodol, či sa prestane dívať, alebo si pustí ďalší diel. Silný príbeh v divákovi rezonuje aj po ukončení maratónu a trvá dlhšie, kým sa upokojí.
Ľudia, ktorí sa nechcú vzdať svojich obľúbených seriálových večerov, by si mali aspoň určiť hranicu - počet častí alebo maximálny čas, ktorý sa môžu venovať sledovaniu. Pomôcť by mohli aj relaxačné techniky pred spaním.
A keďže mnoho maratónov vznikne úplne neplánovane, výskumníci by radi videli zodpovednosť aj na strane videoslužieb. Pomohlo by vraj, ak by sa dal pred každým spustením seriálov nastaviť maximálny limit, po ktorom sa prehrávanie automaticky ukončí.
DOI: 10.5664/jcsm.6704