WASHINGTON, BRATISLAVA. Selfie dostali hlbší zmysel, než len ukázať na internetovú popularitu človeka. Môžu zachrániť život.
Pomocou smartfónu možno zistiť, či človek na fotografii trpí rakovinou pankreasu. Rané príznaky ochorenia dokáže mobilná aplikácia vyčítať zo zafarbenia očných bielok.
Oči a koža
Aplikáciu BiliScreen vytvorili výskumníci Washingtonskej univerzity.

Názov je odvodený od odpadového produktu, ktorý vzniká pri rozpade červených krviniek - bilirubínu.
Úvodné štádiá rakoviny pankreasu totiž sprevádza neinfekčná žltačka. V očiach a v koži sa pri nej hromadí bilirubín, ktorý spôsobuje žlté zafarbenie.
Aplikácia sa zameriava na zafarbenie očí a pomocou algoritmu dokáže zistiť, či sú hladiny bilirubínu zvýšené.
V úvodných klinických testoch dokázala aplikácia u 70 pacientov úspešne identifikovať takmer 90 percent prípadov, u ktorých rakovinu pankreasu potvrdil aj krvný test.
Stačí smartfón
BiliScreen využíva zabudovaný fotoaparát a blesk smarfónu. Keď človek odfotí selfie, algoritmus oddelí biele časti oka a analyzuje zafarbenie povrchu.
Pomocou strojového učenia z vlnovej dĺžky odrazeného a pohlteného svetla následne odvodí hladiny bilirubínu.
Počas klinického testu vedci kontrolovali pomocou 3D tlačeného plastového priezoru množstvo svetla, ktoré dopadá na oko. Aplikáciu testovali aj v spojení s farebnými papierovými okuliarmi.
Ich farebné štvorce mali pomôcť kalibrovať farby na fotografii. Najlepšie výsledky však mala aplikácia v spojení s 3D priezorom.
DOI: 10.1145/3090085