Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Autorka je terapeutka a výchovná poradkyňa.
„Viem, ako vznikajú bábätká,“ povedal môj osemročný syn svojej 13-ročnej sestre. Ignorovala ho. „Mami, v skutočnosti to nevie,“ povedala mi. „Radšej mu to vysvetli skôr, než odíde do tábora, a vypočuje si to od starších detí.“ Mala pravdu. Roky som s ním hovorila o láske, ale technickú časť som vynechala.
Avšak podľa Debory Roffmanovej, učiteľky a autorky knihy Hovorte s nimi prví, som už svoj vlak zmeškala. „Ak sa s dieťaťom neporozprávate o sexe skôr než v treťom ročníku, pôjde už o doučovanie,“ hovorí. „O tom, že reprodukcia nastáva pohlavným stykom, by mali vedieť už šesťročné deti.“
Vízia širšieho kontextu
Krátko na to, ako som absolvovala rozhovor so svojím synom, som začala prvýkrát vyučovať zdravie a životosprávu na strednej škole. Rodičovstvo vás však nedokáže pripraviť na záplavu otázok od zvedavých 13-ročných detí.
Aby som získala predstavu, riaditeľ mi ukázal otázky, ktoré sa deti pýtali v minulosti: „Koľkokrát môžete dievča pozvať na rande, kým sa to začne považovať za sexuálne obťažovanie?“ „Môže si chlapec pri sexe pomýliť otvory?“ „Aké sexuálne polohy existujú?“
V poriadku, to zvládnem. Pretože, ako poznamenáva Roffmanová, tieto otázky sú iba súčasťou výchovy. Ak sa na ne upriamime, stratíme pri diskusii o sexualite širší kontext. „Cieľom je v spolupráci s rodičmi vychovávať sexuálne zdravých mladých ľudí už od narodenia,“ tvrdí.
Pokiaľ ide o sexualitu, deti majú päť základných potrieb. Túžia po istote a bezpodmienečnej láske. Potrebujú informácie o zdravom a nezdravom správaní. Musia mať jasno v hodnotách ako je rešpekt a integrita. Poznať hranice a obmedzenia. A byť usmernené v zodpovedných a bezpečných rozhodnutiach. Rodičom pomôže pri dodržiavaní tejto línie výchovy sedem tipov.
1. Vyplňte medzery a vyvracajte mýty
Rodičia by nemali predpokladať, čo ich deti vedia o sexe. Učiteľka sexuálnej výchovy a autorka vzdelávacích kníh pre dievčatá Karen Rayneová spomína na študentku, ktorá sa vyhýbala trampolínam. Verila, že každým odrazením dievčaťu odumrie jedno vajíčko.

Na toaletách aquaparku zas natrafila na dievča, ktoré dostalo svoj prvú menštruáciu. „Vychovával ju iba otec, nikdy s ňou o menštruačnom cykle nehovoril a ona sa zľakla, že zomiera.“
Keďže deti získavajú informácie od rovesníkov a z internetu, úlohou rodičov je odhaliť a vyvrátiť znepokojivé mýty. Napríklad, holandskému sexuológovi Yurimi Ohlrichsovi jeden zo žiakov tvrdil, že ak si po styku vyčistí pohlavné orgány dezinfekčným prostriedkom, nemôže sa nakaziť sexuálne prenosnou chorobou.
2. Priznajte, že ste nesvoji a buďte pokojní
Je úplne v poriadku, ak rodičia priznajú rozpaky. „Môžete začať rozhovor s tým, že sa možno budete cítiť trápne, no ide o dôležitú tému, o ktorej sa treba porozprávať,“ hovorí Rayneová. A aj keď sa rodičia cítia komfortne, deti nemusia.