BRATISLAVA. Ľudia s nízkym vzrastom majú v porovnaní s vysokými najmenej jednu, no zásadnú výhodu. Riziko, že sa im vytvoria nebezpečné krvné zrazeniny, je u nich veľmi nízke.
Nejde pritom o jediné ochorenie, pri ktorom môže pár centimetrov navyše zhoršiť zdravotné vyhliadky.
Každá choroba má vlastný zoznam rizikových faktorov, pre ktoré je človek na ochorenie náchylnejší. Čím viac faktorov sa nahromadí, o to väčšie je celkové riziko.
Napríklad u ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu na cukrovku, sa ochorenie nemusí prejaviť. Ak sa však k dedičnosti pripočítajú aj rizikové faktory obezita, fajčenie alebo pasívny životný štýl, pravdepodobnosť, že človek na cukrovku ochorie, výrazne stúpne.

Rizikové faktory ako fajčenie, znečistené prostredie, vysoký tlak či genetika, sú všeobecne známe. Menej známy je fakt, že riziko niektorých ochorení vzrastá aj s telesnou výškou človeka.
Mužské pľúca a ženské nohy
Výskumníci švédskej Univerzity v Lunde preverovali, ako výška človeka ovplyvňuje riziko výskytu krvných zrazenín. Výsledky, ktoré uverejnili v časopise Circulation: Cardiovascular Genetics ukázali, že spolu so vzrastom ľudí stúpa aj riziko zablokovaných ciev. Zrazeniny pritom najmenej ohrozovali mužov a ženy nízkeho vzrastu.
Dáta pochádzajú zo švédskeho registra, v ktorom sa výskumníci zamerali na súrodencov rozličnej výšky. Použili tiež register nemocníc, v ktorom sledovali hospitalizovaných pacientov a prípady z ambulancií za posledných 40 rokov.
Na základe zozbieraných dát určili výšku, po ktorej riziko zrazenín stúpa.