MILÁNO, BRATISLAVA. Pravidelné používanie bielidla a iných bežných dezinfekčných prostriedkov môže byť nebezpečné pre vaše pľúca. Výskum spojil požívanie agresívnych čistidiel s vyšším rizikom smrteľných pľúcnych ochorení.
O takmer tretinu vyššie riziko ochorenia sa vyskytlo pri vystavení chemikáliám, ktoré by zodpovedalo víkendovému upratovaniu domácnosti.
Zistenia z novej štúdie na 55-tisícoch zdravotných sestier zazneli v pondelok na na Medzinárodnom kongrese Európskej respiračnej spoločnosti. Výskyt chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) u sestier sledoval výskum Harvardskej univerzity a Francúzskeho národného inštitútu pre zdravie a lekársky výskum.
Ide o skupinu chronických zápalových ochorení dýchacích ciest, ktoré je celosvetovo štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí. CHOCHP vzniká pri dlhodobom vdychovaní škodlivých častíc a plynov, hlavne pri fajčení.
Pri ochorení je prietok vzduchu v dýchacích cestách obmedzený a časom sa ešte zhoršuje. Na Slovensku sa počet chorých odhaduje na 350-tisíc a ročne CHOCHP usmrtí viac než 10-tisíc ľudí.
Dvadsaťročná štúdia na zdravotných sestrách ukázala, že nebezpečné ochorenie nemusí zapríčiniť iba fajčenie, ale aj upratovanie pomocou dezinfekčných čistiacich prostriedkov. V prípade sestričiek, ktoré dezinfekciu používali hoci len raz týždenne, stúplo riziko vzniku CHOCHP až o 32 percent.

„Niektoré z týchto dezinfekčných prostriedkov, ako sú napríklad bielidlá, sa často používajú v bežných domácnostiach. Pritom potenciálny vplyv bežného používania dezinfekčných prostriedkov na vývoj CHOCHP nie je známy. Je dôležité, aby sme to ďalej preskúmali,“ povedala na konferencii francúzska výskumníčka Orianne Dumasová.
Predošlé výskumy tiež dezinfekčné prostriedky spojili so zvýšeným rizikom dýchacích problémov ako je astma. Nová štúdia je však prvá, ktoré hovorí o súvislosti medzi CHOCHP a chemikáliami známymi ako kvartérne amóniové zlúčeniny.