BRATISLAVA. Išlo o jeden z najdlhších a najpozoruhodnejších výskumov, aký kedy harvardskí vedci podnikli. Celých 78 rokov rokov sledovali život viac než sedemsto mužov.
Dobrovoľníkov oslovili ešte v 30. a 40. rokoch minulého storočia, výskum začal v puberte a skončil, keď boli muži seniormi. Nažive je posledných devätnásť dobrovoľníkov.
Vedci pomocou dotazníkov, rozhovorov, lekárskych záznamov a vyšetrení krvi či mozgu zaznamenávali fyzické a duševné zdravie, pracovný život, priateľstvo, aj lásku.
Na základe medicínskych záznamov a celoživotných skúseností vedci zostavili päť kľúčových lekcií, ktoré vedú k šťastnému životu.
1. Šťastné detstvo je základ
Rodičovská láska má celoživotný vplyv na ďalšie vzťahy. Ak človek vyrastá vo vrúcnom domove, pozitívne sa to odrazí na kvalite partnerského života aj o 60 rokov neskôr.

Prostredie plné dôvery mužom umožnilo, aby boli v strednom veku k svojim partnerkám otvorenejší, emocionálne vyrovnanejší a prístupnejší.
Do života si človek prenáša aj vzťah so súrodencami. U ľudí, ktorí si boli blízki aspoň s jedným súrodencom, bolo menej pravdepodobné, že budú v päťdesiatke trpieť depresiou.
Dobré vzťahy v detstve sú tiež predpokladom lepšieho zdravotného stavu v seniorskom veku.
2. Ťažké detstvo možno zúročiť
Svoju cestu ku šťastiu môžu nájsť aj ľudia, ktorí sami nemali šťastné detstvo. Ťarchu z rozpadnutej rodiny alebo ekonomickej neistoty môžu využiť v strednom veku, keď budú vychovávať novú generáciu.