BRATISLAVA. Tetovanie môže okrem trvalého zafarbenia kože zanechať stopy celkom organizme. Nová štúdia v časopise Scientific Reports ukazuje, že čiastočky tetovacej farby sa môžu zachytiť aj v lymfatických uzlinách. Výskum európskych vedcov tvrdí, že dlhodobé hromadenie farby môže viesť nielen k zväčšeniu uzlín, ale aj zápalom a iným zdravotným problémom.
Tetovanie vykonané v čistom prostredí s kvalitnými farbami nie je samé o sebe nebezpečné, no štúdie odhaľujú nové spôsoby ako tetovanie zasahuje do organizmu človeka.
Podozrivé a toxické farbivá
Ľahké povrchové zápaly kože a podráždenie nie sú pri čerstvom tetovaní výnimočné. Reakcia organizmu býva rádovo prudšia v prípade, že farba obsahuje vysoké hladiny toxických a karcinogénnych prvkov.

Analýza dánskej agentúry pre životné prostredie označila za škodlivú každú piatu testovanú farbu, podľa výskumu z peňazí austrálskej vlády nesplnila bezpečnostné štandardy väčšina farieb. Na konkrétne značky nebezpečných tetovacích farieb upozorňuje takmer každý mesiac aj slovenský Úrad verejného zdravotníctva.
Problémy spôsobujú najmä toxické hladiny bária, medi, či olova. „Mnohé pigmenty v tetovacích farbách sú priemyselné farbivá využívané v tlačiarenských toneroch alebo automobilovom priemysle,“ tvrdí americká agentúra pre potraviny a lieky.
Problémy pri diagnostike
Tetovania tiež v minulosti svojim majiteľom skomplikovali vyšetrenia a skreslili výsledky diagnostiky. Bežné vyšetrenie môže byť pre nositeľa tetovania vytvoreného pomocou nesprávneho typu farby bolestivé.