MONROVIA, BRATISLAVA. Smrteľná epidémia eboly sa už nemusí zopakovať. Naznačuje to úspech dvojice vakcín, ktoré úspešne otestovali na ľuďoch.
Protilátky sa začali tvoriť v priebehu mesiaca po očkovaní. Ochranný účinok pretrval najmenej rok.
Výskumníci testovali očkovacie látky (kontrolované placebom) na 1500 obyvateľoch Libérie v čase, keď sa v západnej Afrike začala šíriť epidémia eboly. Pôvodne mal byť počet účastníkov testu ešte väčší, no aktivita vírusu výrazne klesla.
Štúdia v magzíne New England Journal of Medicine však napriek menšej vzorke ukazuje, že obe vakcíny (ChAd3 a VSV-EBOV) môžu v prípade ďalšej epidémie zachrániť životy .
Ebola zabíja rýchlo
Priebeh eboly je rýchly, človeka dokáže zabiť v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Do tela vírus preniká nenápadne. Oklame imunitný systém a dostáva sa do takzvaných endozómov, ktoré v bunkách slúžia na triedenie živín a odpadu.
V endozómoch nevzbudzuje pozornosť a zmení tvar, pričom vloží do bunky svoj genetický kód a ovládne ju.
V rokoch 2013 až 2016 toto ochorenie spôsobilo viac než 11-tisíc úmrtí.
„Bezpečná a účinná očkovacia látka je kriticky významným doplnkom ku klasickým opatreniam v oblasti verejného zdravia pri kontrole budúcich epidémií Eboly,“ zdôraznil v tlačovej správe Anthony S. Fauci z amerického Národného inštitútu zdravia.
Ochrana aj proti malárii
Vedľajšie účinky vakcín zahŕňajú bolesti hlavy, svalové bolesti, horúčku a únavu. Tieto nežiadúce účinky vedci zaznamenali aj v predchádzajúcich štúdiách, no neobjavili sa žiadne závažnejšie symptómy.
Vakcíny však mali iný nečakaný efekt. U ľudí, ktorí podstúpili očkovanie, výskumníci zaznamenali aj nižší výskyt malárie. Pravdepodobne sa u dobrovoľníkov vyvinula takzvaná krížová imunita, čiže protilátky dokázali zabrániť aj rozvoju ďalšieho ochorenia.