LOUISVILLE, BRATISLAVA. Ochrnul pred desiatimi rokmi po nehode na motorke. Hoci bol paralyzovaný od hrudníka dole, dnes dokáže stáť na nohách až niekoľko minút. Pri vstávaní sa síce musí pridržiavať aby udržal rovnováhu, no po rokoch opäť dokáže svojvoľne hýbať nohami.
O výsledkoch výskumu na Univerzite v Louiville informovala štúdia v časopise Scientific Reports.
Desiatky mesiacov tréningu
Andrew Meas patril medzi štvoricu paralyzovaných dobrovoľníkov, ktorí podstúpili náročný tréning. Jeho miechu výskumníci stimulovali prostredníctvom voperovaného zariadenia, ktoré jej do spodnej časti nepretržite vysielalo elektrický prúd.

Kým sa dostavili prvé úspechy, Meas viac než 34 mesiacov denne trénoval vstávanie a neskôr kroky.
Úvodný rok a pol trénoval v laboratóriu, potom pokračoval v domácom cvičení. Posledné tri mesiace strávil opäť v laboratóriu a tréning ešte pritvrdil.
Teraz môže stáť a pohybovať sa aj bez stimulácie.
Ochrnutie nemusí byť chronické
„Po niekoľkých mesiacoch tréningu s novým protokolom sme prekvapivo zistili, že sa dokázal postaviť bez akejkoľvek stimulácie - s dvoma nohami ale aj s jednou. Rukami iba korigoval rovnováhu,“ povedal na tlačovej konferencii autor štúdie Enrico Rejc, ktorý pôsobí ako docent na univerzitnom oddelení neurologickej chirurgie.

Rejc na základe výskum verí, že sa ľudský nervový môže zotaviť z vážneho poranenia miechy, aj roky po zranení. Vo všeobecnosti sa však fyzický stav rok od zranenia považuje za chronický a je pravdepodobné, že sa už nebude zlepšovať.
„Tieto údaje sú ale dôkazom princípu, že ľudský nervový systém má oveľa väčšie možnosti obnovy, než sa očakávalo,“ hovorí Rejc. Výskum tak otvára nové možnosti rehablilitácie ľudí s tými najťažšími zraneniami.
DOI: 10.1038/s41598-017-14003-w