BRATISLAVA. Pacientom robí ťažkosti trefne popísať svoje zdravotné problémy. U lekára si zamieňajú štítnu žľazu s nadobličkami, či žlčník so slezinou. Problémy majú aj osvetové kampane, ktoré povzbudzujú pacientov, aby podstúpili preventívne vyšetrenia problémových orgánov.
Obe ťažkosti majú zrejme podľa článku v časopise Anatomical Sciences Education rovnakú príčinu - verejnosť má slabé znalosti anatómie ľudského tela.
Stopercentný zásah mozgu
Výskumníci z Medicínskej univerzity v Lancasteri požiadali 63 laikov, aby na slepej mape ľudského tela umiestnili dvadsať štruktúr. Súčasťou testu boli orgány, niektoré svaly a šľachy.

Pomenovať mali napríklad mozog, rohovku, pľúca, pečeň, bránicu, srdce, žalúdok, apendix, močový mechúr, obličky, pankreas, žlčník, slezinu, nadobličky, štítnu žľazu, hamstringy, bicesy, tricepsy, kvadricepsy, krížový väz a Achilovu šľachu.
Pojmy výskumníci vybrali na základe ich zmienok v každodennom živote. Narážajú na ne ľudia, ktorí sa chcú dostať sa do formy, alebo zažili športové zranenia.
So slovami sa stretnú v televíznych reláciách, alebo počas internetového vyhľadávania o bolestiach brucha.
Ukázalo sa, že jediný orgán, ktorý zvládli označiť správne všetci dobrovoľníci, bol mozog. V prvej trojici správne pomenovaných štruktúr boli aj rohovka a biceps.
Starší sa vyznajú viac
Najväčšie problémy mali účastníci s umiestnením nadobličiek. Správne odpovedalo iba pätnásť percent ľudí a mnohí si mysleli, že sa nachádzajú v krku.
Muži boli úspešnejší pri pomenovaní svalov, ženy zas pri vnútorných orgánoch. Absolventi strednej školy prekonali skóre vysokoškolákov.

Pokiaľ ide o vek, starší ľudia boli úspešnejší a najväčší prehľad mali účastníci vo veku 40 až 50 rokov. Výskumníci predpokladajú, že je to kvôli častejším návštevám lekára a vyššiemu riziku ochorení.
Výskumníci chceli testom poukázať na to, že je pre ľudí výhodné získať aspoň základný prehľad v anatómii tela.
„Aj keď väčšina verejnosti nepotrebuje formálne vzdelanie z anatómie, dokázali by ho zúročiť pri sledovaní a vysvetľovaní svojho zdravotného stavu,“ hovorí v tlačovej správe univerzity autor výskumu Adam Taylor.
DOI: 10.1002/ase.1746