BRATISLAVA. Poznáte ten oslobodzujúci pocit, keď sa po týždňoch domácej liečby konečne dostanete medzi ľudí? Starším ľuďom môže toto prosté potešenie zachrániť život.
Seniori, ktorí denne vychádzajú z bytu sa pravdepodobne dožijú vyššieho veku, než tí, ktorí trávia čas vnútri. Ukázala to štúdia v časopise Journal of the American Geriatrics Society.
Dlhodobý pobyt medzi štyrmi stenami ovplyvní viac, než len fyzickú kondíciu. Stúpne aj riziko, že senior bude trpieť depresiou, úzkosťou, alebo iným duševným ochorením.
Údaje za štvrť storočia
Izraelskí výskumníci sledovali viac než tritisíc ľudí vo veku od 70 do 90 rokov. Ich záznamy boli boli rozsiahlej Jeruzalemskej štúdie, ktorá zbierala údaje celých 25 rokov.

Súčasťou dotazníka bola aj otázka, v ktorej mali účastníci uviesť koľkokrát týždenne vychádzajú z domu.
Na základe odpovedí boli rozdelení do troch skupín: denne (šesť až sedemkrát týždenne), často (dva až trikrát týždenne), a zriedkavo (menej než raz za týždeň).
Výskumníci zistili, že najnižšie riziko úmrtia mali starší ľudia s dennými vychádzkami, zatiaľ čo seniori, ktorí zriedkavo opúšťali svoje domovy, mali najvyššie riziko úmrtnosti.
Neprekážali ani ochorenia
Súvislosť medzi dlhovekosťou pretrvávala bez ohľadu na sociálny status a zdravotný stav. Pobyt mimo domova prospieval napriek poruchám zraku, cukrovke, srdcovým ochoreniam, vysokému krvnému tlaku a chronickému ochoreniu obličiek.

„Zaujímavé je, že vychádzky z domu zvyšovali dlhovekosť aj u ľudí s nízkou úrovňou telesnej aktivity a dokonca aj u tých, ktorí mali zníženú mobilitu,“ hovorí v tlačovej správe Jeremy Jacobs zo Zdravotného centra Hasada.
Štúdia neskúmala samotný mechanizmus, ktorým pobyt mimo domova vplýva na zdravie seniorov. Lepšia telesná a duševná kondícia zrejme súvisí so zníženým stresom, ale aj s kontaktom s inými ľuďmi.
Cestou k dlhovekosti a pevnejšiemu zdraviu seniorov tak môže byť aj každodenná vychádzka do potravín alebo klebetenie so susedmi.
DOI: 10.1111/jgs.15148