Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Sedemnásťročná Lucy Harperová z Texasu si poškodzuje pokožku odkedy sa pamätá. Keď bola v siedmej triede, začala si tiež trhať vlasy.
„Moja pleť mala na chvíľu pokoj, no bolo to preto, že som sa zamerala na vlasy,“ hovorí. „Ak som chcela aby sa pleť vyliečila, prestala som do nej babrať a začala som vytrhávať vlasy. A ak som chcela aby mi dorástli vlasy, prešla som opäť na pokožku.“
Stratila toľko vlasov, že sa jej spolužiaci zo strednej školy pýtali, či plešivie. Vyskúšala všetko preto, aby nechala svoju pokožku a vlasy na pokoji.
„Kúpila som si množstvo hračiek, snažila som si ruky zamestnať náramkami na zápästí, dostala som povolenie v škole rukavice a klobúk, dokonca som raz prešla na lekciu klavíru s náplasťami na každom prste."
Škody sa snažia ukryť
Harperová trpí trichotillomániou (vytrhávanie vlasov) a excoriáciou (zásahy do kože, tiež známe ako dermatilománia). Diagnózy patria do skupiny porúch, ktoré sú známe ako opakované správanie zamerané na telo alebo BFRB (body-focused repetitive behaviors).

Termín zahŕňa množstvo opakujúcich sa návykov, ktoré môžu na tele spôsobiť poškodenie alebo zranenie. Patrí medzi ne ťahanie, škriabanie, hryzenie a zasahuje vlasy, kožu, alebo nechty.
Mnoho ľudí si môže hrýzť nechty, alebo si šúpať kožu, či vtláčať si zanesené póry. Ale ak sa takéto správanie vymkne kontrole, ide už o vážnu poruchu.
„Následky majú psychosociálny rozmer,“ hovorí Douglas Woods, profesor psychológie na Marquettovej univerzite.
Medzi ľuďmi, ktorí nemôžu odolať túžbe vytláčať, trhať, alebo hrýzť „je depresia relatívne bežná, ľudia majú problémy so sebadôverou.“ Začínajú sa vyhýbať sociálnym situáciám, v ktorých si ľudia môžu všimnúť následky ich správania a snahou zakryť škody strácajú obrovské množstvo času.
Problém impulzov?
Historicky boli BFRB vnímané ako poruchy kontroly impulzov a patrili medzi ne aj kleptománia a závislosťou od hazardných hier. Avšak v poslednom vydaní Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch sú BFRB kategorizované už ako obsesívno-kompulzívne poruchy alebo OCD.