RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Ak vás dosiaľ neznechutil pohľad na muchu, ktorá sa vám usadila v tanieri s jedlom, zrejme to čoskoro zmení.
Výskum v Nature Scientific Report totiž ukázal, že mucha domáca a mäsiarka sú schopné prenášať stovky rôznych baktérií. Niektoré sú pre ľudí nebezpečné.
Štúdia podrobne skúma bakteriálne zloženie jednotlivých častí tela viac ako stovky múch. Hmyz pochádzal z troch kontinentov, zozbierali ho v Brazílii, Spojených štátoch a v Singapure.
Špinavé mušie nožičky
Muchy žili v mestských biotopoch, napríklad na trhu s potravinami, vo verejnej nemocnici, v parku, alebo na skládke komunálneho odpadu. Časť skúmaných múch pochádzala aj z Amazonského dažďového pralesa, alebo z rozličných živočíšnych fariem.
Výskumníci brazílskej univerzity v Rio De Janeiro extrahovali a sekvenovali DNA z hlavy, hrudníka, brucha, nôh a krídel múch. Analýza ukázala, že najviac patogénov dokážu muchy preniesť na nohách.
„Najvyššiu mikrobiálnu rozmanitosť na muchách vykazujú nohy a krídla. Naznačuje to, že baktérie využívajú muchy ako leteckú kyvadlovú dopravu,“ hovorí molekulárny biológ Stephan C. Schuster, ktorý na štúdii spolupracoval.
„Je pravdepodobné, že baktérie prežijú svoju cestu, rastú a rozširujú sa na novom povrchu. Štúdia totiž ukazuje, že ak nový povrch podporuje rast baktérií, každý mušací krok po sebe zanecháva mikrobiálnu kolóniu,“ povedal Schuster pre magazín Phys.
Muchy a mäsiarky sa pohybujú v značne nehygienickom prostredí. Svoje potomstvo totiž vychovávajú vo výkaloch, alebo v hnijúcom organickom materiáli. Z prostredia, ktoré obývajú, následne prenášajú škodlivé baktérie ďalej.
Varovanie aj nová príležitosť
Na skúmaných muchách sa nachádzalo 33 druhov baktérií. Vedci objavili napríklad Helicobacter pylori - patogén, ktorý u ľudí zvyšuje riziko rakoviny žalúdka. Iné baktérie zas môžu vyvolať kožné infekcie, alebo zápal močového ústrojenstva.

Dosiaľ nebolo jasné, ako sa baktéria prenáša na človeka a vďaka štúdii sa po prvý krát zvyšuje možnosť, že nákazu spôsobujú muchy.
„Sme presvedčení, že to môže ukázať mechanizmus prenosu patogénov, ktorý úradníci verejného zdravotníctva prehliadli. Muchy môžu prispieť k rýchlemu prenosu patogénov," povedal pre BBC spoluautor výskumu Donald Bryant z Penn State University.
„Zrejme si nabudúce dvakrát rozmyslíte, či si na pikniku naložíte z odkrytého zemiakového šalátu.“
Ukázalo sa totiž, že muchy žijúce v stajniach na sebe niesli menej patogénov ako tie, ktoré žili v mestách.
Odpudivú stránku múch by ľudstvo mohlo využiť aj v svoj prospech. Analýza mikróbov na muchách totiž môže poslúžiť ako systém včasného varovania pred ochoreniami. Muchy by bolo možné použiť aj ako drony. Môžu byť vyslané do neprístupných miest, a zbierať v nich biologický materiál na výskum.
DOI: 10.1038/s41598-017-16353-x