BRATISLAVA. Každý dvadsiaty prípad rakoviny súvisí s cukrovkou alebo vysokým BMI. A aj keď obezite a cukrovke možno väčšinou účinne predchádzať, zdravotníci sa obávajú, že výskyt zbytočných prípadov rakoviny ešte výrazne stúpne.

Súvislosťou medzi rakovinou a metaboltickými ochoreniami sledovali výskumníci v inštitúciách na celom svete - vrátane britského Imperial College London a Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Lyone.
Na základe zozbieraných dát vytvorili vedci prognózu na nasledujúce roky. A odhady, ktoré zverejnili v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology vôbec nepôsobia optimisticky.
Čo trápi strednú Európu
Vlaňajšia správa v časopise Lancet uvádza, že cukrovkou na celom svete trpí 422 miliónov dospelých. Nadváha alebo obezita sú ešte rozšírenejšie. Medzi dospelými má nezdravú hmotnosť 2,1 miliardy ľudí.
Výskyt rakoviny spojenej s cukrovkou alebo vysokým BMI
- Západné krajiny s vysokými príjmami 38,2 percenta prípadov.
- Východná a juhovýchodná Ázia 24,1 percenta prípadov.
- Krajiny so stredným alebo nízkym príjmom (napríklad Mongolsko, Egypt, Kuvajt) 9 až 14 percent prípadov.
- Najnižší podiel majú Tanzánia, Mozambik a Madagaskar.
Čísla sú nebezpečne vysoké aj preto, že cukrovka a obezita sú rizikovými faktormi pre mnohé typy rakoviny. Znamená to, že obézni ľudia či diabetici majú väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú mnoho druhov rakoviny vrátane rakoviny hrubého čreva, pankreasu, pečene, žlčníka, prsníka alebo maternice.
Keďže metabolických ochorení pribúda, odborníci sa obávajú, že s nimi vzrastú aj súvisiace druhy rakoviny.
Vedci v novej štúdii sledovali výskyt 12 typov rakoviny v 175 krajinách. V údajoch za rok 2012 vzali do úvahy vek aj pohlavie pacienta.
S cukrovkou alebo vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI nad 25) súviselo zhruba šesť percent všetkých prípadov rakoviny na svete.
Väčšina prípadov pritom prislúcha západným krajinám s vysokými príjmami.
Celosvetovo sa najčastejšie vyskytovala rakovina pečene a maternice. V západných krajinách, strednej a východnej Európe prevládala okrem rakoviny maternice aj rakovina prsníka. Ich podiel bol viac než 40 percent prípadov.
Alarmujúci nárast prípadov
Vedci vysvetľujú, že keď v rokoch 1980 až 2002 pribudol počet prípadov cukrovky, výskyt súvisiacich druhov rakoviny vzrástol o viac než štvrtinu. Rozšírenie obezity sa zas v tom čase odrazilo na výskyte rakoviny súvisiacej s BMI, prípady narástli o necelú tretinu.

A keďže sa cukrovka a obezita vyskytujú v populácii čoraz častejšie, prípadov rakoviny spôsobenej nezdravým životným štýlom bude naďalej príbúdať. Výskumníci odhadujú, že v roku 2025 vzrastie počet rakovinových diagnóz u žien o viac než 30 percent a o 20 percent u mužov.
„Verejné zdravotníctvo by sa malo zamerať na preventívne a skríningové opatrenia pre populácie aj jednotlivcov. Vzostup cukrovky, vysokého BMI a s nimi súvisiacich ochorení, by mali riešiť účinné potravinové politiky,“ povedal v tlačovej správe epidemiológ Jonathan Pearson-Stuttard.
DOI: 10.1016/S2213-8587(17)30366-2