BRATISLAVA. Pokiaľ ide o šport, muži sú tradične vnímaní ako nadradení. Najnovší výskum ale rozšírenú predstavu narúša. V skutočnosti je možné, že v prípade atletiky sú na šport lepšie uspôsobené ženy.
Štúdia v časopise Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism skúmala, ako reagujú telá rôzneho pohlavia na aeróbne cvičenie. Presnejšie povedané, zaujímalo ich, ako pohlavie vplýva na schopnosť tela spracúvať kyslík počas behu.
Predpoklady nepotvrdili
Pokusmi pôvodne plánovali iba doplniť predchádzajúci výskum, ktorý dosiaľ prebehol na starších ľuďoch a deťoch. V týchto prípadoch platilo, že u mužov je rýchlosť výmeny rýchlejšia než u žien.
Vedci predpokladali, že rovnako dopadne aj skupina mladých dospelých, na ktorej chceli overiť hypotézu. Výsledok sa však od doterajších zistení líšil.
Vybrali si deväť zdravých mladých mužov a rovnaký počet žien. Všetci účastníci boli fyzicky veľmi aktívni, v rovnakom veku, váhou a totožnou úrovňou aeróbnej kondície. Ich úlohou bolo absolvovať jedno intenzívne a tri kontrolné stredne náročné cvičenia na bežiacom páse.
Testy ukázali, že ženy dokázali v každom momente merania v tele cirkulovať kyslík o 30 percent rýchlejšie než muži.
Vytrvalejšie ženy
„Zistili sme, že svaly žien extrahujú kyslík z krvi rýchlejšie, čo vedecky povedané, dokazuje kvalitnejší aeróbny systém,“ hovorí v tlačovej správe univerzity Thomas Beltrame z kanadskej Univerzity vo Waterloo.
Aeróbnu kondíciu možno stanoviť pomocou množstva kyslíka, ktoré dokáže telo v priebehu minúty vstrebať a použiť. Odvíja sa od toho maximálna miera, v akej je človek schopný vykonávať intenzívnu aeróbnu aktivitu.
Dobrá aeróbna kondícia neznamená len výkon pri behu, bežkovaní, bicyklovaní, či korčuľovaní, ale aj pevnejšie zdravie a kondíciu v bežnom živote. Napríklad, človek sa nezadýcha pri výstupe niekoľkých poschodí.
Vyššia miera spracovania kyslíka tiež znamená, že ženy môžu byť menej náchylné na svalovú únavu a je pravdepodobnejšie, že budú podávať lepšie atletické výkony. Môžu byť zároveň aj vytrvalejšie, pretože rýchlejšie spracovanie kyslíka naznačuje, že majú posunutý prah fyzickej únavy.
„Závery sú v rozpore s ľudovým predpokladom, že mužské telá bývajú prirodzene atletickejšie,“ povedal Beltrame.