BRATISLAVA. Susedstvo v ktorom žijete u vás môže zvyšovať riziko vzniku obezity.
Štúdia v časopise Preventive Medicine tvrdí, že línii môže ublížiť ak žijete v štvrti so slabou ponukou potravín, nedostatkom športovísk, ale aj nízkym počtom obyvateľov.
Pestrosťou k štíhlosti
Výskumníkov z Beckettovej univerzity v Leedse zaujalo nerovnomerné rozloženie obéznych ľudí v britských regiónoch. Rozhodli sa preto zistiť, ktoré faktory robia prostredie "obezogénnym", respektíve povzbudzujú prírastok hmotnosti obyvateľov.

V štúdii sa zamerali na Anglickú oblasť Yorkshire. Podľa dostupnosti potravín a možností fyzickej aktivity oblasť rozdelili na päť typov obytných zón. Prístupné potraviny zároveň rozdelili do kategórií fast foodu, veľkých supermarketov a maloobchodných predajní.
Analýza ukázala, že ak sú v okruhu dvoch kilometrov dostupné všetky typy predajní potravín ako aj telocvične a parky, riziko obezity obyvateľstva klesne o 14 percent. V prípade, že sú možnosti stravovania a pohybu slabo dostupné, riziko obezity stúpne o 18 percent.
Avšak, ani to, že je v oblasti dostupný park neznamená, že ho ľudia budú využívať na šport. Ak sa vo verejnom priestore necítia dobre, alebo bezpečne, nebudú ho využívať.
Ľudnaté štvrte strážia líniu
Obezita a jej následky
- K obezite dochádza, ak je príjem energie v strave a nápojoch väčší, než jej výdaj.
- Zásoby tuku sa vtedy začnú ukladať a váha sa postupne zvyšuje.
- Obezita a nadváha sú rizikovým faktorom množstvo ochorení.
- Medzi najčastejšie a najvážnejšie patrí ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, či cukrovka.
Dáta tiež ukázali, že sklony ľudí k obezite sa odvíjajú aj od toho, ako husto je oblasť obývaná. Nižšie riziko obezity pritom prevládalo v husto osídlených oblastiach.
Výskumníci si to vysvetľujú tým, že v redšie obývaných predmestiach je pravdepodobnejšie, že sa ľudia budú prepravovať autom. Zvezú sa do práce, do obchodu, ale aj na návštevu k priateľom.
„V srdci mesta je jednoduchšie chodiť peši. Práve väčšie množstvo chôdze môže čiastočne vysvetliť nižšiu mieru obezity v husto osídlených oblastiach,“ píše na webe Converstion autor štúdie Matthew Hobbs.
A hoci štúdia dáva niekoľko zaujímavých podnetov, naplánovať zdravšie štvrte nie je je jednoduché. Ako príklad môže poslúžiť mesto Londýn.
Starosta Sadiq Khan sa v pokúša znížiť mieru obezity v meste tým, že bude regulovať predajne fast foodu. Ak by sa aj miestnym politikom podarilo znížiť počet predajní rýchleho občerstvenia, stále nemajú dosah na sortiment supermerketov a malých obchodov.
Zákaz fast foodov tiež nemení nič na tom, či má mesto dostupné a kvalitné športoviská.
DOI: 10.1016/j.ypmed.2017.11.024