MANCHESTER, BRATISLAVA. Tvár vám je povedomá, no meno nie a nie prísť na rozum. Možno, že problém s pamäťou tkvie vo vašej ľavej časti vášho mozgu.
Práve tá totiž zodpovedá za to, aby pri obraze vylovila správne zapamätané slovíčko, napríklad meno človeka.
Štúdia vedcov z Univerzity v Manchasteri je prvá svojho druhu. Zaoberá sa spôsobom, akým ľavá a pravá strana mozgu spracúvajú sémantickú pamäť, ktorej podstatou je spájanie slov a ich významu.
Štúdiu zverejnil časopis Cerebral Cortex.
Vyňaté časti mozgu
Vedci vo výskume pracovali so skupinou 41 pacientov, ktorí v rámci liečby dlhotrvajúcej epilepsie prišli o časť mozgu.

Dvadsať pacientov podstúpilo operáciu na odstránenie časti štruktúry nazývanej predný temporálny lalok na pravej strane mozgu. Zvyšným lekári odstránili ľavý predný temporálny lalok.
Vďaka zákroku trpia pacienti menším počtom záchvatov a môžu sa vrátiť späť do práce, alebo sa dokonca učiť šoférovať.
Vedci však veria, že odstránené tkanivo mozgu nezodpovedalo len za záchvaty, ale slúži aj ako sídlo sémantickej pamäte. V rámci štúdie operovaní pacienti podstúpili test verbálnej a vizuálnej sémantickej pamäte.
Aby výskumníci overili verbálnu sémantickú pamäť, čiže schopnosť vyjadriť zapamätaný význam slovom, pacienti mali za úlohu pomenúvať obrázky a slávne osobnosti.
Spoznaj svoju celebritu
Dobrovoľníkom ukázali napríklad obrázky Brada Pitta, alebo princeznej Diany, a sledovali ako pacienti dokážu spojiť obraz so slovom z hľadiska významu.

Vizuálnu pamäť testovali tým, že pacienti mali pomenovať emócie na fotografiách a povedať, či im je tvár známa.
Výsledky testov následne porovnali s ďalšími 20 ľuďmi, ktorí nemali žiadne neurologické problémy.
Ukázalo sa, že ak mali dobrovoľníci operovanú ľavú časť mozgu, robilo im väčší problém verbálne vyjadriť zapamätaný význam.
Nová štúdia tak priniesla nie len dôležité poznatky o tom, ako môže epilepsia a jej liečba vplývať na správanie človeka, ale aj o presnejšom umiestnení pamäte vrámci mozgu.