BRATISLAVA. Niekdy sa to v snahe o zviditeľnenie vedy preženie. Okrem opatrne formulovaných faktov občas vedci ponúknu novinárom informáciu, ktorá nabáda na senzačné titulky.

Vďaka tomu sa môže stať, že stovky bulvárnych aj serióznych médií palcovými titulkami informujú o liečivých účinkoch hranoliek.
„Štúdia tvrdí, že hranolky z McDonaldu obsahujú chemikáliu na liečbu plešatosti,“ napísal napríklad Newsweek.
Na obrovskú radosť reklamného oddelenia fastfoodov sa totiž novinári chytili najnepodstatnejšieho detailu, ktorý nemá s pôvodným výskumom veľa spoločného.
Ako sa hranolky mohli stať zázračným liekom?
Čo hovorí štúdia
Štúdia, ktorú uverejnil časopis Biomaterials, naozaj opisuje nádejnú liečbu plešatosti.
Vedci z Národnej univerzity v Yokahome vyžili kmeňové bunky a v silikónovej nádobe vypestovali vlasové folikulové zárodky. Ide o miesto, ktoré na tele dokáže vytvárať a vyživovať vlasy.
“Videl som on-line komentáre s otázkou koľko hranoliek by som musel jesť, aby mi začali rásť vlasy.
„
Japonskému tímu sa v priebehu pár dní podarilo vytvoriť hneď 5-tisíc zárodkov, čo je dostatočné množstvo na „zavlasenie“ celej hlavy.
Oproti doterajším metódam, ktoré ich v jednej várke vytvorili iba päťdesiat, ide o významný pokrok.
Folikuly následne úspešne otestovali na myšiach a vlasy sa na nich ujali. Po úspešnom teste na zvieratách bude trvať najmenej päť rokov, kým sa postup bude môcť otestovať na ľuďoch.
Kým sa metóda stane bežnou praxou, môže prejsť aj desať rokov.
Čo s tým majú hranolky?
Hranolky sa do článkov prepracovali vďaka malému, no nepodstatnému detailu. Ako vedci uviedli v tlačovej správe, pri pestovaní vlasových folikúl využili istý typ silikónu.
„Na dne kultivačnej nádoby sme použili dimetylpolysiloxán (PDMS). Je priepustný pre kyslík a fungoval veľmi dobre,“ napísali.

Celý hranolkový ošiaľ podľa všetkého vznikol vo chvíli, kedy si niektorý novinár uvedomil, že rovnaký silikón používa aj sieť McDonald´s.
Pri smažení hranoliek má zabraňovať tvorbe bubliniek a nebezpečnému prskaniu oleja.
Pri novej liečbe plešatosti však silikón rozhodne nefungoval ako liek. Pomohol len vytvoriť bunkám prostredie, v ktorom sa im darilo.
Vedúci výskumu Junji Fukuda je znechutený z toho, akým spôsobom sa svet dozvedel o jeho práci.
„Videl som on-line komentáre s otázkou koľko hranoliek by som musel jesť, aby mi začali rásť vlasy,“ povedal pre Japan Times.
Samotná štúdia má dodať nádej ľuďom, ktorí trpia drastickým vypadávaním vlasov, majú na hlave popáleniny kože, alebo prišli o vlasy pri agresívnej liečbe rakoviny.
Články o výskum ale niesli odlišné posolstvo. Dopriali výhovorku ľuďom, ktorí chcú ospravedlniť svoje nezdravé stravovacie návyky.
DOI: 10.1016/j.biomaterials.2017.10.056