Prípad tragickej vraždy, ktorá sa odohrala pred nedávnom v bratislavskej Petržalke a spôsob, akým o nej informovali bulvárne média ukázali, že ak príde na tému duševného zdravia, v spoločnosti stále vládnu rôzne predsudky.
Páchateľ, ktorý najprv zavraždil svoju bývalú partnerku, matku ich šesťmesačného dieťaťa, a následne spáchal samovraždu, údajne trpel Aspergerovým syndrómom a podľa bulváru práve táto okolnosť mala byť príčinou tragédie.

Nový Čas dokonca priniesol vyjadrenie bezpečnostného analytika, ktorý tvrdí, že človek s Aspergerovým syndrómom by nemal vôbec dostať zbrojný preukaz, pretože „má nevyspytateľné reakcie“ a „hrozí u neho skrat“.
Žiaľ, od podobných vyjadrení je už iba krôčik k názoru, že ľudia s poruchami autistického spektra, medzi ktoré patrí Aspergerov syndróm, predstavujú pre spoločnosť bezpečnostné riziko.
Laik si poruchu autistického spektra samozrejme môže spájať s predstavou čudáckeho, nespoločenského správania, neschopnosťou vnímať emócie druhých, či neadekvátnymi výbuchmi zlosti.
Dáta namiesto domnienok
Takáto predstava môže následne zvádzať k unáhleným záverom. Ak sa však unáhleným záverom chceme vyhnúť, musíme odložiť nabok domnienky a predsudky a pozrieť sa na to, čo k téme hovoria odborníci, vedecké štúdie a dáta.