BRATISLAVA. Keď dopadla, pocítila bolesť ako ešte nikdy v živote. Do dvadsaťročnej snoubordistky Briti vkladali obrovské nádeje. Pre krajinu bola Katie Ormerodová jednou z najväčších nádejí na zisk olympijskej medaily v Pjongčangu.
Až do momentu, kým si počas tréningu nezlomila pätu na pravej nohe.
V kórejskej nemocnici leží už týždeň. Personálu trvalo hodinu, kým sa im konečne podarilo zo zranenej nohy vyzuť topánku. „Od bolesti som kričala, bolo to strašné,“ povedala Ormerodová pre The Guardian.
Po finále na U-rampe skončil v nemocnici aj japonský snoubordista Juto Tocuka. Olympiádu predčasne - a bolestivo - ukončila aj švajčiarska devätnásťročná slalomárka Mélanie Meillardová. Na tréningu si na kolene natrhla väzy a poškodila vonkajší meniskus.
Risk, ktorý prináša zisk?
Zimná olympiáda má bohatú históriu zranení. Počas minulej olympiády v Sochi sa podľa analýzy Medzinárodnej olympijskej komisie zranilo počas hier približne 12 percent športovcov.

Hýbu sa výnimočne rýchlo, letia nebezpečne vysoko, a pocit bezpečia im nedodávajú ani náročné poveternostné podmienky a ľad.
Snoubordisti v Pjongčangu napríklad museli súťažiť v tak silnom vetre, že viac než štyridsať z päťdesiatich zjazdov sprevádzali desivé pády.
Tvrdý náraz na chrbát po jednom zo skokov zažila aj slovenská reprezentantka Klaudia Medlová.
„Nie je to zlomené, iba narazené. Večer to bude bolieť, ale čo narobím,“ povedala po jazde Medlová.
„Napriek tomu nebezpečné športy, pri ktorých vznikajú dramatické videá, vo všeobecnosti nebývajú pre športovcov ničivejšie, než tie, ktoré si vyberajú svoju daň postupne,“ tvrdí ortopedický chirurg David Geier vo svojej knihe To bude bolieť: Zranenia, ktoré navždy zmenili šport.
Najbezpečnejšie športy v hre
Na pomyselnom rebríčku zimných olympijských športov, pri ktorých sa dá najviac dochrámať je spodná priečka jednoznačná.