BRATISLAVA. Mozgová mŕtvica sa netýka výhradne starších ľudí, môže postihnúť aj novorodencov.
Pôrod, rovnako ako prechod z krvného obehu matky na obeh dieťaťa, je pre mozog novorodenca veľkou záťažou. Porážka postihne pred, počas, alebo po pôrode najmenej jedno zo 4-tisíc detí.
U detí však nemá mŕtvica rovnaké následky ako u dospelých. Ich mozog sa dokáže s poškodením vyrovnať.
Jazyk nerobí problémy
Vedci z Univerzity v Georgetowne zistili, že ak mŕtvica zasiahla ľavú „jazykovú“ stranu mozgu, o desať až dvadsať rokov neskôr začnú adolescenti a mladí dospelí na spracovanie jazyka využívať pravú stranu.

Svoje zistenia predstavili na sympóziu American Association for the Advancement of Science v Texase.
Štúdia sa zaoberá dvanástimi pacientmi vo veku 12 až 25 rokov, ktorí utrpeli takzvanú prenatálnu porážku na ľavej strane mozgu. U všetkých sa jazyk presmeroval do druhej hemisféry.
„Ich jazyk je dobrý, normálny,“ zhodnotila v tlačovej správe kognitívna neurologička Elissa L. Newportová, ktorá na výskume spolupracovala.
Jediné zjavné príznaky predchádzajúceho poškodenia ich mozgu sú, že niektorí jednotlivci krívajú a viacerí sa naučili používať ako dominantnú ľavú ruku.
Objavuje sa aj pomalšie spracovanie nervových vnemov, ktoré je bežné u ľudí s poraneným mozgom.
Presídľovanie jazyka
Základné kognitívne funkcie, ako je jazykové porozumenie a produkcia reči, sú však podľa Newportovej vynikajúce. Jazyk sa vďaka plasticite detského mozgu usídlil v zdravej časti mozgu, v zrkadlovom odraze svojej štandardnej pozície.
„Veríme, že existujú veľmi dôležité obmedzenia v tom, kde môžu byť funkcie premiestnené,“ hovorí. Miesto, na ktoré sa prenesú funkcie zranenej časti mozgu, závisia od konkrétnej funkcie. Napríklad od toho, či ide o priestorové, alebo jazykové zručnosti.
Súčasné zistenia sa vzťahujú na veľmi mladé mozgy. Deti do štyroch rokov, totiž najskôr dokážu spracovať jazyk na oboch stranách mozgu až neskôr sa funkcie rozdelia. Ľavá strana spracováva vety a pravá emócie v jazyku.
Výskumníci však veria, že získané poznatky neskôr dokážu uplatniť aj pri rehabilitácii dospelých pacientov s mozgovou mŕtvicou.