BRATISLAVA. Antibiotiká, ako napríklad penicilín, už desaťročia pomáhajú ľuďom prekonať ochorenia, ktoré by inak boli smrteľné. Napriek tomu ľudia hľadajú voči silným a účinným liekom alternatívy.
Niektorí sa snažia vyhnúť nadužívaniu liekov, ktoré môžu viesť k odolnosti nebezpečných baktérií. Iní sa obávajú vedľajších účinkov, alebo sú na lieky alergickí.
Bez ohľadu na motiváciu je nutné poznať nie len schopnosti, ale aj hranice a riziká prírodnej liečby.
Riziká prírodných antibiotík
To, že má látka prívlastok "prírodná" nemusí hneď automaticky znamenať, že je aj bezpečná. Doplnky, ktoré obsahujú prírodné antibiotiká môžu mať rozličné koncentrácie a aktívne látky.
Skôr, než ich pacient užije, mal by si pozorne prečítať etiketu a konzultovať prípravok so svojim lekárom. Zložky potravín, či rastlín, totiž môžu vyvolať reakciu s inými liekmi, alebo zhoršiť súbežné ochorenia.
Napríklad, aj obyčajný cesnak môže vo vyššej koncentrácii zvýšiť riziko krvácania. Je preto nebezpečný pre ľudí pred operačným zákrokom, alebo ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Cesnakové koncentráty tiež napríklad narúšajú efekt liekov proti HIV.
Na internete tiež možno natrafiť na desiatky článkov, ktoré sa venujú koloidnému striebru. Miniatúrnym čiastočkám sú pripisované silné antibiotické účinky.
Ich účinky však boli preverené iba v skúmavke a v Európskej únii je vnútorné použitie u ľudí zakázané. Prípravkom, ktoré sú určené na pitie, by sa preto mali pacienti vyhýbať úplne.
Predpísané lieky treba užívať
Vzhľadom na nárast chorôb, ktoré odolávajú liečbe antibiotikami, väčšina lekárov ich nepredpisuje ak nie sú účinné a nevyhnutné.

Používajú sa v prípade, že majú zabrániť šíreniu infekčných chorôb a zhoršeniu zdravotného stavu. Bránia vzniku komplikácií, bakteriálnych infekcií a urýchľujú dobu, za ktorú sa človek zotaví z choroby alebo zranenia.
Aby boli účinné, antibiotiká musí pacient dobrať v predpísanom množstve a užívať dávky podľa pokynov. Prírodná liečba potravinami a bylinkami je pri vážnych ochoreniach a infekciách nevhodná.
Pacient, ktorý je na lieky na predpis alergický, alebo trpí vedľajšími účinkami, môže s lekárom konzultovať iné možnosti liečby. Akákoľvek samoliečba by však mala prebiehať iba podľa postupu, ktorý odporúča lekár.
DOI: 10.3390/ijms18061283
DOI: 10.1155/2012/769896
DOI: 10.1016/S2221-1691(11)60016-6
DOI: 10.1159/000441994