ZÜRICH, BRATISLAVA. Obľúbené hračky na kúpanie nie sú tak nevinné, ako by sa mohlo zdať. Útroby gumených kačičiek totiž pokrýva povlak vytvorený z baktérií a húb.
Rozbor vzoriek ukázal, že až štyri z piatich kačičiek obsahujú potenciálne nebezpečné baktérie, ktoré môžu ohroziť zdravie detí.
Gumené kačky sú podľa štúdie v časopise Nature svojimi vlastnosťami unikátne, iné testované hračky obsahovali výrazne menej mikróbov.
Plné rizikových baktérií
Kúpeľne sú na tvorbu biopovlakov ideálne. Vlhké a teplé prostredie žičí baktériám a hubám, tie sa hojne množia a ich nánosy pokrývajú povrchy ako sú umývadlá, vane, odtoky, sprchové kúty alebo závesy. Farebné slizké nánosy je ťažké prehliadnuť.
Tím amerických a švajčiarskych vedcov sa však rozhodol preskúmať aj nenápadné zákutia, ktoré ľudia pri upratovaní môžu prehliadnuť. Z domácností zozbierali devätnásť hračiek na kúpanie, rozrezali ich na polovicu a ich vnútro podrobili analýze.
Hračky, s ktorými sa ľudia bežne kúpali, obsahovali kalnú tekutinu s potenciálne patogénnymi baktériami.
Vedci okrem iného našli baktérie rodu Lagionella, ktoré spôsobujú Legionársku chorobu, a Pseudomonas aeruginosa, ktorá okrem iného spôsobuje zápal močových ciest, zápal stredného ucha, hnisanie popálenín a u pacientov s cystickou fibrózou vyvoláva zápal pľúc.
Kŕmia sa plastom aj potom
„Medzi rôznymi zvieratami do kúpeľa sme zistili veľmi veľké rozdiely,“ povedala mikrobiologička a vedúca autorka štúdie Lisa Neuová.
“Materiál uvoľňuje uhlík, ktorý môže slúžiť ako potrava pre baktérie.
„
Vedci spomedzi iných hračiek preskúmali napríklad gumených krokodílov, no gumené kačičky obsahovali najbujnejší povlak. Na centimetri štvorcovom bolo až 75 miliónov buniek.
„Jedným z dôvodov bol materiál, pretože uvoľňuje uhlík, ktorý môže slúžiť ako potrava pre baktérie.“
Bežná voda sama o sebe rast baktérií nezvyšuje no nekvalitné polyméry z plastov baktérie uživia. A voda po kúpeli ponúka pre mikróby hotový bufet. Telesné tekutiny ako moč a pot, špina, ale aj mydlo, sú pre baktérie výdatným zdrojom dusíka a fosforu.
Možné zdroje infekcie
Baktérie sú všade naokolo a človek je nimi obklopený neustále. Zatiaľ čo určité množstvo baktérií môže pomôcť posilniť imunitný systém detí, je potrebné rozlišovať množstvá a druhy, ktoré môžu zdraviu uškodiť.

Baktérie z gumených kačičiek totiž podľa vedcov môžu viesť k infekciám očí, uší a čriev.
Zraniteľná je práve skupina, ktorá má z hračky najväčšiu radosť. Obzvlášť riskantné je, ak si deti zvyknú pri hre špliechať vodu z hračky priamo na tvár.
Hoci výskum plastových kačičiek môže vyznieť absurdne, za bakteriálny rozbor biofilmu zaplatila švajčiarska vláda. Projekt podporila ako súčasť širšieho výskumu domácich objektov.
Aj keď v tejto fáze výskumu pre ľudí nevydala žiadne odporúčania, poučenie si môžu vziať aspoň výrobcovia hračiek. Rastu húb a baktérií by totiž podľa vedcov mohli zabrániť kačičky z kvalitnejších polymérov.
DOI: 10.1038/s41522-018-0050-9