BRATISLAVA. Na zmiernenie zápalov v tele by mohol pomôcť jogurt. Dvojica štúdií naznačuje, že už jedna porcia pred jedlom pomôže telo ochrániť pred škodlivými vedľajšími produktami črevných baktérií, ktoré vyvolávajú zápaly.
Ak sa výsledky potvrdia, jogurt by mohol rýchlo a lacno pomôcť pri širokom spektre ochorení. Od artritídy, cez psoriázu, možno až po Alzheimerovu chorobu.
Prirodzená aj škodlivá reakcia tela
Zápal súčasťou vrodeného imunitného systému tela, predstavuje prvú líniu obrany proti chorobám a zraneniam. Ak však zápalová reakcia trvá príliš dlho, telo v podstate útočí samo na seba, a ubližuje orgánom a sústavám.
Chronický zápal je súčasťou zápalového ochorenia čriev, artritídy a astmy. Spája sa tiež s obezitou, metabolickým syndrómom, kardiovaskulárnymi ochoreniami a ďalšími chronickými ochoreniami.

Hoci je k dispozícii celý rad farmaceutických protizápalových látok, majú svoje nedostatky a dlhodobé užívanie liekov nie je pre pacientov ideálnym riešením. Vedci preto hľadajú bezpečnejšie a prirodzenejšie alternatívy.
O mliečnych výrobkoch a ich účinkoch pri zápale sa diskutuje už dlho, no názory sú protichodné. Zatiaľ čo časť odborníkov verí, že majú protizápalový efekt, iní tvrdia, že ich efekt zápaly zhorší.
Vedci z Univerzite vo Wisconsine sa rozhodli nájsť definitívnu odpoveď a otestovali účinky jogurtu.
Výskum síce podporila Národnej rady mlieka, ktorá propaguje mliečne výrobky, no výsledné zistenia publikovali uznávané časopisy Journal of Nutrition a British Journal of Nutrition.
Ubudli spúšťače zápalov
Predpokladá sa, že jogurt znižuje zápal tým, že zlepší celistvosť črevnej výstelky. Posilnená vrstva tkaniva zabráni aby endotoxíny vyprodukované črevnými batériami prenikli do krvného obehu a podporili tvorbu zápalov.
Potenciál priaznivých účinkov vedci v prvom výskume testovali na 120 predmenopauzálnych ženách, z ktorých polovica bola obézna. Rozdelili ich do dvoch rovnocenných skupín.