Planéta Zem dostane komplexnú "zdravotno-ekologickú prehliadku"
Bangkok 14. januára (TASR) - Vyše 1500 vedcov a výskumných
inštitúcií z celého sveta začne v utorok podrobnú štúdiu planéty Zem
z hľadiska jej ekologického ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bangkok 14. januára (TASR) - Vyše 1500 vedcov a výskumných inštitúcií z celého sveta začne v utorok podrobnú štúdiu planéty Zem z hľadiska jej ekologického zdravia. Projekt, ktorý je najväčším, najkomplexnejším a dosiaľ jediným svojho druhu v histórii, zmapuje ekologický stav a zdravie planéty pre budúce generácie.
Ambiciózny štvorročný projekt s názvom Miléniové zhodnotenie ekosystému, ktorý bude stáť 21 miliónov dolárov, poskytne takzvanú "nulovú hranicu". Pôjde o štartovaciu čiaru, od ktorej sa budú môcť vedci budúcich generácií odraziť pri posudzovaní zmien v ekosystéme planéty.
"Na začiatku nového tisícročia chceme vedieť nulovú hranicu, teda to, čo má k dispozícii naša generáciu i generácie, ktoré prídu po nás," povedal Klaus Topfer, výkonný riaditeľ Environmentálneho programu OSN.
Topfer bude predsedať druhému stretnutiu Rady Miléniového zhodnotenia ekosystému, ktorá sa zíde v utorok v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Schôdzka zavŕši ukončenie prípravnej fázy projektu a predznamená začiatok jeho formálnej implementácie v praxi. Prvé stretnutie Rady sa uskutočnilo v nórskom Trondheime v júli 2000.
Projekt zhodnotenia ekosystému Zeme sa má ukončiť začiatkom roku 2005, pričom priebežne sa budú vydávať periodické správy. Ak sa proces ukáže úspešným, bude sa opakovať v päť- až desaťročných intervaloch.
Celosvetová štúdia globálneho ekosystému Zeme sa zameria na stav svetových pastvín, lesov, pôdy, riek, jazier, oceánov, ľadovcov a ďalších ekosystémov. Vedci použijú pri implementácii projektu rôzne vedecké metódy a techniky, od práce v teréne až po diaľkové merania prostredníctvom supercitlivých satelitov.
Vlády jednotlivých krajín i súkromný sektor tak získajú presné vedecké údaje, z ktorých môžu vychádzať pri vytyčovaní svojho budúceho politického smerovania.
"Chceme, aby táto budúca politika bola postavená na vedeckom výskume, na skutočnosti," zdôrazňuje Topfer. "Chceme tento proces zjednodušiť a začať od základnej čiary smerom k budúcnosti. Je to obrovská, obrovská výzva."
Projekt celosvetového hodnotenia ekosystému Zeme vznikol v spolupráci s Rozvojovým programom OSN, Environmentálnym programom OSN, Svetovou bankou, Svetovým ústavom zdrojov a ďalších partnerov. O jeho financovanie sa významnou mierou pričinila Globálny environmentálny úrad, Nadácia OSN a Svetová banka.
"Od tohto okamihu budeme môcť určiť, čo sa v budúcnosti zmení. Chceme, aby v tom bol systém, teda aby to bolo prepojené s minulosťou a vytvorilo základ pre budúcnosť," zdôraznil Topfer.
"Miléniové zhodnotenie ekosystému je prvou globálnou zdravotnou prehliadkou našej planéty a jej výsledky vyplnia dôležité medzery v poznaní, že ju musíme chrániť a uchovať."