Po pôrode mnoho žien dlhší čas bojuje so zväčšeným bruškom, takzvanou diastázou. O tom, ako docieliť pôvodný vzhľad bruška po pôrode a či problému s diastázou možno aj predísť, sme sa zhovárali s diplomovanou fyzioterapeutkou a autorkou metodiky Correct Body System MONIKOU ŠRENKELOVOU.
Mohli by ste presnejšie vysvetliť, čo sa s brušnými svalmi deje počas tehotenstva a po pôrode a prečo sa toto svalstvo samo prirodzene nevráti do pôvodného stavu?
„Diastasis recti abdominis alebo diastáza je rozostup všetkých svalov brušnej steny v mieste linea alba s morfologickým prejavom priameho brušného svalu. Počas gravidity sa linea alba – stredová čiara, natiahne a svaly sa rozostúpia, je to prirodzený fyziologický dej. Po pôrode sa bruško vráti do pôvodného stavu najskôr za dva až tri mesiace. Ak sa tak nestane, je nutné začať s rehabilitáciou.“
Čo všetko sa podpisuje pod vznik diastázy?
„V prvom rade si treba uvedomiť, že diastáza počas gravidity je prirodzený fyziologický dej. Jednoducho sa to musí stať, pretože maternica zväčší svoj objem až 700-krát, a teda sa musí vytvoriť priestor v brušnej dutine, aby nedošlo ku kompresii vnútorých orgánov.
Patológia nastane až zhruba 2 až 3 mesiace po pôrode, keď sa bruško prestane sťahovať. Ak sú svaly a fascie - teda všetky mäkké štruktúry - v súhre, bruško sa bude sťahovať dostatočne.
Dôvodov, ktoré môžu byť príčinou, prečo sa bruško nestiahne, je viacero, napríklad minimum pohybovej aktivity v období puberty, resp. pred graviditou, vek prvorodičky – čím neskôr otehotnie, tým väčšia je šanca, že sa bruško nestiahne, veľký nárast hmotnosti počas gravidity, viacpočetná gravidita, skolióza, ale aj nesprávne postavenie chrbtice, a tedy zlý lokomočný vzorec od puberty, dôsledkom čoho sú aj neaktívne brušné svaly, hypotónia – znížený svalový tonus v detskom veku bez následného aktívneho športovania v období dospievania.
Ak však hovoríme o diastáze u mužov, respektíve u žien, ktoré ešte nerodili, príčinou je hlavne nesprávne pracovanie s intraabdominálnym (vnútrobrušným) tlakom počas cvičenia alebo aj v bežnom živote napríklad pri nesprávnej manipulácii s bremenami, pri práci so záťažou a podobne.“

Dá sa diastáza natrvalo zvrátiť?
„Diastáza je reverzibilný stav a ak sa jej nebudete venovať, vráti sa naspäť. Ale tak je to, nakoniec, so všetkým v našom organizme. Čo sa dlhodobo nevyužíva, má tendenciu zakrpatieť, absentovať, atrofovať.“
Aké hrozia komplikácie, ak sa rozostúpené svalstvo nevráti do pôvodného stavu?