BRATISLAVA. Vývoj a zmeny v ľudskom tele sa dajú spravidla zachytiť číslom. Vekové limity a škály zdravotníkom pomáhajú zistiť, či je človek zdravý po telesnej aj duševnej stránke.
Vieme v akom veku by dieťa malo začať chodiť a rozprávať, kedy sa rozvíja jemná motorika, alebo obdobie, kedy sa už oplatí pravidelne chodiť na mamogram či kontrolu prostaty.
No pokiaľ ide o panenstvo a sex, normy a odporúčania začnú byť odrazu hmlistejšie.
Hodiny biológie ani rozpačitý rozhovor s rodičmi väčšinu ľudí nedokážu pripraviť na to, ako sa na milovanie prichystať a čo majú od prvého sexu čakať.
V priebehu dospievania tak mnohí hľadáme odpovede na otázky, kedy je vhodné získať prvú sexuálnu skúsenosť, či sa strata panenstva na tele prejaví, alebo čo by sa stalo v prípade, ak by sme sa rozhodli sex nikdy nevyskúšať.
Kedy je telo pripravené na prvý sex
Technicky je človek telesne spôsobilý na sex v záverečnej fáze puberty, keď dosahuje pohlavnú zrelosť.
Nástup puberty a obdobie pohlavnej zrelosti však neprichádza u každého v rovnakom čase. Hormonálne zmeny totiž ovplyvňuje aj genetika a etnické faktory, príjem živín a celkový zdravotný stav.

U žien sa nástup obdobia plodnosti, čiže začiatok menštruácie, označuje ako menarché.
Počas dievčenskej puberty dochádza okrem iných zmien aj k výraznému rastu vaječníkov a maternice, zmení sa správanie žliaz v stenách pošvy.
Rast krčka maternice končí tesne pred menarché a vaginálna tekutina sa stane kyslejšou.