BRATISLAVA. Rozhodnutie, či rodič dá zaočkovať svoje dieťa, môže ovplyvniť aj to, v ktorej krajine hľadal informácie o spojení vakcín a autizmu.
Výsledky vyhľadávania prostredníctvom Googlu sa totiž líšia. V niektorých krajinách sa vo väčšej miere objavujú nespoľahlivé informácie, ktoré vychádzajú zo starých a nekvalitných vedeckých štúdií.
Analýza dvesto najvyššie zobrazených webových stránok pre slovné spojenie „vakcíny autizmus“ ukázala, že 10 až 24 percent z nich má negatívny postoj k očkovaniu.
Personalizované vyhľadávanie Googlu na základe krajiny a jazyka tak podľa štúdie v časopise Frontiers in Immunology môže prispievať k šíreniu nepravdivých informácií o očkovaní.
ockovanie.sme.sk
Všetky dôležité informácie o očkovaní sa dozviete na ockovanie.sme.sk.
Dezinformácie vedú v angličtine
Rozličným ľuďom sa pri vyhľadávaní cez Google zobrazujú rozličné výsledky. Aby vedci zabránili personalizovanému vyhľadávaniu, vymazali si históriu a cookies a vybrali jazykovo čo najneutrálneší výraz.

Medzinárodný tím však napriek tomu pri hesle „vakcíny autizmus“ spozoroval rozdiely v zobrazených stránkach na základe krajiny a jazyka, ktorý u nich Google rozpoznal.
Analýza lokalizovaných verzií vyhľadávania sa týkala stránok google.com, google.co.uk a google.com.au pre angličtinu, google.be vo francúzštine, google.it v taliančine, google.com.br v portugalčine, google.com.sg v mandarínskej čínštine a google.com.sa v arabčine.
Vo všeobecnosti sa pri analýze ukázalo, že z prvej dvojstovky stránok je 10 až 24 percent proti vakcínam. To znamená v rozpore so súčasnými vedeckými poznatkami o vakcínach, ktoré spojenie s autizmom opakovane nenašli.
Problém má aj Slovensko
Zatiaľ čo google.com neukazovalo v prvej desiatke zobrazených stránok antivaxerské webstránky, v britskej a austrálskej verzii vyhľadávania sa objavili.
Očkovanie proti osýpkam
- očkuje sa MMR vakcínou, ktorá chráni aj pred mumpsom a ružienkou,
- prvýkrát sa dieťa očkuje v 15. až 18. mesiaci života,
- preočkováva sa v jedenástom roku života,
- možnými nežiaducimi účinkami MMR vakcíny sú slabý výsyp vyrážok a zvýšená teplota.
Stránky, ktoré neodporúčajú očkovanie, sa napriek tomu umiestnili vysoko aj v talianskej, francúzskej, madarínskej, portugalskej a arabskej verzii vyhľadávania.
„Táto štúdia poukazuje na znečistenie zdravotných informácií dostupných verejnosti dezinformáciami, ktoré môžu mať vplyv na verejné zdravie. Ukazuje tiež nepriaznivý vplyv na verejnosť, ktorý môžu mať slabé vedecké štúdie,“ vysvetľuje profesor Pietro Ghezzi, ktorý viedol medzinárodnú štúdiu.
Výsledky vyhľadávania v Googli by mali pomôcť odhaliť krajiny s vyšším rizikom dezinformácie ohľadom očkovania a pomôcť vládam navrhnúť efektívnejšie osvetové kampane.
V prvej desiatke stránok sa dezinformačné weby zobrazia aj pri vyhľadávaní v slovenčine. Prvá stránka výsledkov na google.sk ukazuje pri podmienkach blízkych testovaniu v štúdii niekoľko odkazov na stránky, ktoré spájajú MMR vakcíny s autizmom.
Zaočkovanosť MMR vakcínou pritom kriticky klesla a lokálne epidémie osýpok sa rozrastajú.
Dezinformačné stránky sa odvolávajú najmä na starú štúdiu bývalého britského lekára, ktorá falošne obviňuje vakcíny z detského autizmu.
Štúdia, ktorá stvorila antivax hnutie
V roku 1998 uverejnil časopis Lancet štúdiu, ktorá medzi rodičmi vyvolala vlnu nedôvery k vakcínam. Výskumníci v nej naznačovali, že existuje spojenie medzi kombinovanou vakcínou proti osýpkam, mumpsu a rubeole (známa ako MMR) a autizmom.
Štúdia pritom vznikla neštandardne - na základe dvanástich prípadov detí. Rodičia ôsmich z nich tvrdili, že deti po vakcíne stratili viaceré schopnosti, vrátane jazykových.

Štúdia sa stala senzáciou a mnohí rodičia, ktorí sa snažili vyrovnať s ochoreniami svojich detí, ochotne našli vinníka práve vo vakcíne.
Neskôr sa ukázalo, že štúdia nespĺňala metodické ani etické štandardy výskumu. Navyše bola čiastočne hradená právnikmi rodičov, ktorí žalovali výrobcu vakcíny.
Trvalo celých 12 rokov a "niekoľko miliónov, ak nie desiatok miliónov dolárov" na dodatočné štúdie, kým sa podarilo definitívne vyvrátiť domnelé spojenie medzi MMR vakcínou a autizmom.
No aj keď Lancet štúdiu dodatočne stiahol, jej stopy dodnes ostávajú v hlboko v podvedomí ľudí a na popredných stránkach Googlu aj naďalej.