BRATISLAVA. Milióny ľudí si musia jeden až štyrikrát denne do tela vpichnúť injekciu s inzulínom. Keďže trpia cukrovkou 1. typu, nedokážu si sami vyrobiť dôležitý hormón, ktorý upravuje krvný cukor.

Injekcie pritom majú od ideálneho podávania inzulínu ďaleko. Sú bolestivé a nepraktické. Mnohí cukrovkári sa cítia nepríjemne, ak si injekciu musia dať na verejnosti, no skrývanie sa na toaletách je nedôstojné.
Vďaka vpichnutému inzulínu sa glukóza z potravy dostane do buniek a premení sa na energiu.
Hoci im liečba umožňuje žiť relatívne normálny život, majú na výber iba dve možnosti - buď si budú inzulín pichať po celý život, alebo budú používať inzulínovú pumpu.
Inzulínové injekcie užíva približne 40 percent zo 400 miliónov cukrovkárov po celom svete, potrebuje ich aj časť pacientov s cukrovkou 2. typu.
Napriek ohromnému dopytu sa však vedcom a farmaceutickým spoločnostiam nepodarilo dostať inzulín do podoby bezpečnej a účinnej tabletky. Prečo?
Čo brzdí vznik tabletiek
Tabletkový inzulín je pre vedcov obzvlášť náročná výzva, niektorí bioinžinieri dokonca označujú fungujúci liek za svätý grál. Prekážok pre jeho vznik je hneď viacero.