Autor je prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Lieky na vysoký krvný tlak majú pozitívny účinok na zdravotný stav pacientov s hypertenziou.
Znižujú výskyt komplikácií vysokého krvného tlaku, ako je mozgová mŕtvica, zlyhanie srdca alebo infarkt myokardu a väčšina z nich znižuje celkovú úmrtnosť.
Je veľká chyba, ak pacient s vysokým krvným tlakom neužíva antihypertenzíva alebo ich užíva nesprávne, zvyšuje si tým riziko vzniku komplikácií a môže si skracovať i život.
Na Slovensku však stále približne polovica pacientov, ktorí majú diagnostikovaný vysoký tlak krvi, neužíva lieky alebo ich neužíva správnym spôsobom, čím výrazne znižuje efektivitu liečby.
Ako správne užívať lieky na vysoký tlak
Jednoducho povedané, lieky na hypertenziu majú byť užívané dlhodobo, pravidelne v rovnaký čas, vždy rovnako vo vzťahu k jedlu a majú sa zapíjať vodou z vodovodu.

Náhle vysadenie jednej z najčastejších skupín – betablokátorov – vedie k výraznému zhoršeniu prejavov srdcovo-cievneho ochorenia.
Objaví sa búšenie srdca, zvýšenie tlaku krvi či bolesti hlavy a závraty.
Väčšina antihypertenzív sa nemá kombinovať s ovocnými šťavami.Zapíjanie týchto liekov jablkovým džúsom, pomarančovou alebo grapefruitovou šťavou môže viesť k zníženiu alebo dokonca k strate ich účinku.
Opačný extrém je, keď pacient úplne odmieta zjesť citrus alebo sa napiť ovocnej šťavy. Vstrebávanie lieku neovlyvní, ak je odstup medzi liekom a ovocím aspoň dve hodiny.
Zakázaná ružová tableta
Analgetiká patria medzi najužívanejšie lieky. Teda aj u pacientov užívajúcich antihypertenzíva je zrejme liečba bolesti častým problémom.