Má kožný lekár v lete viac práce ako v iných mesiacoch v roku? Riešite v lete viac akútnych prípadov?
„Nedá sa povedať, že by ich bolo viac, ale sú iné. Skôr sú to akútnejšie plesňové ochorenia, vírusové a bakteriálne ochorenia, ktoré majú v lete oveľa väčšiu potenciu.“
Aké ochorenia konkrétne to sú?
„Väčšinou to bývajú streptokokové impetigá. Impetigo je povrchová kožná infekcia, ktorú človek môže chytiť na kúpalisku, na ihrisku plážového volejbalu, na pieskovisku. Z vírusov často vídavame reaktivácie herpesov, ktoré sa aktivujú vplyvom slnka.
Najčastejšie neinfekčné akútne ochorenie, ktoré je v lete rozšírené, sú alergické reakcie, fototoxické reakcie, čiže precitlivenosť na slnečné žiarenie, často v kombinácii s nejakou voňavkou alebo inou chemikáliou.“
Ako sa prenáša impetigo, ktoré ľudia skôr asi poznajú pod názvom sladká chrasta?
„Prenáša sa priamym kontaktom. Je to väčšinou bakteriálna infekcia spôsobená streptokokmi.

Často sa s ňou stretávame pri kontaktných športoch, kde sa pohybuje viac ľudí na menšom priestore, typický je napríklad plážový volejbal.
Ľudia pri ňom padajú do toho istého piesku, kde môžu ostať kvapôčky hnisu a preniesť sa. Každé leto vidím niekoľko desiatok takýchto prípadov.“
Čo je to reaktivácia herpesu?
„Ide o to, že slnko ako také obsahuje UV-A a UV-B žiarenie, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď.
Pri určitom vypätí môže dôjsť k tomu, že slnko potlačí lokálnu imunitu a dôjde k prepuknutiu vírusovej infekcie, k zopakovaniu herpesu.“
Je väčšia pravdepodobnosť, že si donesiem nejaké kožné ochorenie z umelého kúpaliska alebo z prírodného jazera?
„Ťažko povedať. Treba si uvedomiť, že aj prírodné jazero má svoju biologickú populáciu. Takže odtiaľ si môžete skôr doniesť prejavy spôsobené sinicami alebo nejakými baktériami.
Pokiaľ ide o klasické kúpalisko, ktoré je chlórované – povedzme si úprimne, nie všetci ľudia dodržiavajú zásady hygieny a chodia močiť na toaletu.