BRATISLAVA. Viac ako pol roka po zavedení elektronických receptov na lieky lekárnici upozornili na slabiny systému, ktoré ukázala prax.
Chyby robia lekári, lekárnici, ale aj pacienti.
Zatiaľ čo časť lekárov odmieta systém používať, pacienti nie sú dostatočne disciplinovaní a nepoznajú svoje práva.
Časť lekárov sa stále nepripojila
„Ešte stále sa stretávame so situáciou, že niektorí lekári sú bojovne naladení voči samotnému e-zdravotníctvu,“ vysvetľuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Lekárov znechucujú najmä časté technické problémy, ktoré ich výrazne spomaľujú pri práci.

„Ak máte v ambulancii osemdesiat pacientov za deň a pri každom vás eZdravie spomalí o päť, desať minút, vzniknú obrovské časové medzery,“ vysvetľuje predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Spomalenosť systému za takmer 90 miliónov eur demonštruje na postupe, ktorý musí lekár absolvovať, ak chce v nemocnici vypísať pacientovi prepúšťaciu správu.
„Ak chcem elektronickú správu odoslať do centra, čítačku musím zapojiť hodinu vopred. Pri jednom počítači sa pritom striedame traja lekári,“ hovorí Visolajský s tým, že správa sa po odkliknutí odosiela aj viac ako dve minúty.
Časť ambulancií nevystavuje elektronické predpisy liekov nie pre technické problémy, ale aj pre nedostupné internetové pripojenie či chýbajúce čítačky.
Problémy spôsobuje aj vyšší vek všeobecných lekárov, ktorí nemajú dostatočné počítačové zručnosti.
eRecept je pre lekára povinný
Kompetencie zapisovať údaje do ezdravia má v súčasnosti viac ako 25-tisíc zdravotníkov, vynímajúc zdravotné sestry. Od spustenia elektronizácie zdravotníctva v januári sa ich do systému pripojilo niečo málo cez 11-tisíc.

Je však povinnosťou lekára vystaviť elektronický predpis, vytlačený recept s čiarovým kódom je iba jeho doplnkom.
Digitalizácia predpísaných liekov je výhodná pre lekárov, ale aj pacientov.
Používanie eReceptov môže prispieť k zdieľaniu záznamov, lekár môže vidieť, aké má či mal pacient predpísané lieky.
„Môže si overiť, či predpísaný liek nevytvára s už užívanými nežiaduce interakcie, či pacientovi nehrozia duplicity,“ hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.
Lekáreň si vždy vyberá pacient
Keď lekár vystaví elektronický predpis, pacienta nemôže posielať do konkrétnej lekárne. Napriek tomu existujú informácie o spolupráci niektorých lekárov s lekárňami, priznáva zástupca lekárnikov Sukeľ.
„Či už zo zištných, alebo nezištných dôvodov, pacientovi tvrdia, že jeho recept poslali do vybranej lekárne,“ vysvetľuje šéf lekárnickej komory.