BRATISLAVA. Na rozhorúčenú pokožku dopadá poludňajšie slnko. Nohy sa nám podlamujú a z pľúc dlhoročných fajčiarov vychádzajú znepokojivé zvuky.
Odrazu začujeme ostrý hvizd. Spotení padneme na zem.
Od tieňa nás delí najviac dvadsať metrov. Ak by sme vládali ešte kúsok pobehnúť, mohli sme na príchod policajta čakať v tieni.
Nemôžeme sa však pohnúť ani o krok. Musíme počkať, kým nám zapíšu zabehnutú vzdialenosť.
V tejto chvíli si uvedomíme, že sme fyzické skúšky na prijatie do Policajného zboru zrejme nezvládli.
Detský sen o kariére policajta v dospelom tele stroskotá kvôli slabej kondícii.
Kto môže byť policajtom?
Ak sa človek túži stať policajtom, mal by najskôr splniť niekoľko základných predpokladov.
Musí mať vek nad 21 rokov, má prázdny register trestov, ovláda štátny jazyk, je svojprávny, zmaturoval a trvalé bydlisko má na území Slovenska.

Perspektívny policajt či policajtka zároveň nesmie nadmerne piť, užívať drogy a v deň prijatia do zboru nepatrí do politickej strany alebo hnutia.
Kto spĺňa požiadavky, môže si podať žiadosť o prijatie do služby. Najneskôr v tomto momente by sa však uchádzač mal začať pripravovať.
Do troch mesiacov totiž príde termín, v ktorom musí úspešne absolvovať kondičné testy.
„Fyzické previerky sú vyskladané tak, aby ukázali pohybové schopnosti uchádzača. Jeho rýchlosť, vytrvalosť,“ hovorí Milan Šagát, riaditeľ odboru výcviku Prezídia policajného zboru.
Skok, zhyby, aj brušáky
Veľký dôraz sa v testoch kladie na atletické disciplíny.
Muži začínajú skokom z miesta do diaľky, ženy túto disciplínu vynechávajú. Zdravotníci vraj usúdili, že pre ne nie je anatomicky vhodná.