BRATISLAVA. Mnoho zdravých dospelých začne vo vyššom veku preventívne užívať malé dávky aspirínu. Liekom, ktorý riedi krv, sa snažia znižovať riziko srdcového infarktu, rakoviny a dokonca aj demencie.
Výsledky rozsiahlej štúdie, ktorú zachytáva trojica článkov v časopise New England Journal of Medicine však ukazujú, že preventívne užívanie aspirínu nemusí byť dobrý nápad.
„Zistili sme, že neexistuje zjavný prínos aspirínu pre predĺženie samostatného zdravého života starších ľudí,“ povedala Anne Murrayová, geriatrička a epidemiologička, ktorá viedla štúdiu.
Lacný zázrak sa nekoná
Vo svojich záveroch vychádza z analýzy údajov viac ako 19-tisíc ľudí vo veku nad 65 rokov, ktorých vedci sledovali približne päť rokov. Účastníci užívali buď 100 miligramov aspirínu každý deň, alebo placebo.

„Dúfali sme, že lacná a veľmi dostupná liečba by mohla byť niečo, čo by sme mohli odporučiť starším ľuďom, aby si zachovali svoju samostatnosť a tiež znížili riziko kardiovaskulárnych ochorení," hovorí Murrayová.
Na základe zistení však doktor Evan Hadley z Národného inštitútu pre starnutie, ktorý pomohol financovať štúdiu, tvrdí, že starší ľudia, ktorí užívajú aspirín alebo o tom premýšľajú, by mali svoje rozhodnutie prehodnotiť.
V prípade zdravých starších ľudí totiž riziká prevažujú nad možnými prínosmi.
U zdravých, ktorí denne užívali aspirín, totiž celkovo stúpla pravdepodobnosť predčasného úmrtia. Najnebezpečnejšie je riziko vážneho a potenciálne smrteľného krvácania.
Pomáha rizikovým pacientom
Zistenia tak vyvolávajú vážne otázky, či by inak zdraví starší ľudia mali rutinne užívať nízke dávky aspirínu.
„Veľa ľudí sa dočítalo, že aspirín je dobrý pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom,“ hovorí Murrayová. Mnohí sa na základe toho rozhodnú užívať liek aj v prípade, že infarkt nikdy nemali.
Naďalej však existuje dostatok dôkazov na to, že malá dávka aspirínu denne môže znížiť riziko, že sa mnohým, ktorí už utrpeli infarkt alebo mŕtvicu, záchvat nezopakuje.
A existujú zároveň dôkazy, že aspirín v malých množstvách môže pomôcť ochrániť ľudí pod 70 rokov, ktorí majú najmenej 10 percentné riziko srdcového záchvatu, infarktu alebo mŕtvice.
Aspirín môže byť účinnou prevenciou. lekári aj pacienti by však mali zvážiť, či bude mať prínos práve v ich prípade.
DOI: 10.1056/NEJMoa1805819