BRATISLAVA. Ráno si urobíte šálku kávy, doprajete osobnú hygienu, vyberiete a skombinujete si oblečenie, cestujete do práce, odpíšete na e-maily a podáte pracovný výkon, cestou domov nakúpite, pripravíte večeru a kým pôjdete spať, možno si pozriete film alebo si budete čítať.

A teraz si skúste predstaviť, ako by prebiehal bežný deň bez toho, aby ste sa mohli spoľahnúť na svoj zrak.
Dušana Blašková prišla o zrak pri úraze keď mala 14 rokov. Spočiatku mala strach chytiť palicu a ísť do neznámeho priestoru.
Rovnako ako iní ľudia so zrakovým postihnutím sa musela so svojím hendikepom naučiť žiť nanovo. V každodenných povinnostiach a situáciách si pomáha nie len technológiami, ale aj malými trikmi.
Ako si nevidiaci zladí oblečenie
Aby nevidiaci vedel, akej farby je oblečenie, ktoré si vybral zo skrine, pomáha si rôznymi technikami.
Biela pastelka 2019
- Biela pastelka je verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým zdravotným postihnutím.
- Hlavný deň zbierky je v piatok 20. septembra. V uliciach 300 miest a obcí budú dobrovoľníci s prenosnými pokladničkami a infostánky v krajských mestách.
- Zbierka bude prebiehať až do Silvestra, prispieť možno aj prevodom (IBAN: SK23 1111 0000 0014 3025 8006) či prostredníctvom SMS na číslo 820 s ľubovolným textom v hodnote 2€ v sieti všetkých mobilných operátorov.
- Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Mnohí nevidiaci si na visačku vyšijú v braillovom písme prvé písmeno farby, prípadne si visačku pri oblečení rovnakej farby odstrihnú alebo upravia. Niektorí si pamätajú farbu podľa druhu látky alebo strihu, prípadne podľa toho, ako je oblečenie poskladané.
„Človek nemá na výber, musí si nájsť cestu. Buď si to všetko budete pamätať, alebo si to označíte,“ hovorí Blašková.
Nevidiaci môžu použiť štítky, na ktoré s pomocou špeciálneho pera nahrajú odkaz.
„Viem si povedať aká je to farba, s čím sa to dá prať a podobne.“
Môžu použiť aj špeciálny indikátor farieb - color test - ktorý povie po priložení k látke jej farbu.
„Samozrejme, že nie je zelená ako zelená, takže ja si napríklad pamätám kombinácie,“ vysvetľuje Blašková. Ak si v rýchlosti nie je istá odtieňom, doladí k nemu neutrálne farby ako čiernu alebo bielu.
„Farby látky pre mňa osobne nie sú problém. Skôr mám problém so štýlom,“ hovorí. Ak jej kamarátky na nákupoch povedia, že topánky sú športovo-elegantné, nevie, čo si pod tým má predstaviť.
„Radšej si vyberám veci, ktoré sú vyslovene športové alebo vyslovene elegantné. Potom viem čo s čím môžem skombinovať.“
Ako si nevidiaci pripraví kávu
Nevidiaci, ktorý si chce napríklad pripraviť kávu, si množstvo potrebnej vody zvyčajne nachytá vopred.
„Ak si ju robím iba pre seba, tak zisťujem či je šálka plná prstom,“ vysvetľuje Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
V prípade, že chce ponúknuť hostí, používa technologickú pomôcku - indikátor hladiny. Zavesí sa na okraj pohára a ak hladina dosiahne elektródu prístroja, začne pípať alebo vibrovať.