BRATISLAVA. Plný nos, boľavé hrdlo a pocit malátnosti. Keď na ľudí doľahnú nepríjemné príznaky prechladnutia, mnohí sa pri liečbe spoľahnú na dva obľúbené postupy.
Dopujú sa vitamínom C a doprajú si veľký tanier slepačieho vývaru.
Kým teplá polievka má zmierniť príznaky a urýchliť liečbu, vitamín by mal pôsobiť aj ako prevencia ochorenia.
Tieto tvrdenia však nepramenia z objektívnych dôkazov, ale osobných skúseností.
Obstáli zvýšené dávky vitamínu C a slepačí vývar aj pod kritickým pohľadom vedy?
Koľko céčka potrebuje telo
Ľudské telo využíva vitamín C na množstvo dôležitých procesov. Napomáha správnemu fungovaniu imunity, štruktúre kostí, tvorbe hormónov nadobličiek, vstrebávaniu železa a zdraviu pokožky.

No telo si tento vitamín nedokáže vyrobiť samo. Do tela sa dostáva prostredníctvom stravy, zvyčajne v podobe citrusov, paradajok, bobuľovej a zelenej zeleniny.
Denná odporúčaná dávka vitamínu je 90 miligramov pre mužov a 75 miligramov v prípade žien. Nejde o žiadne nerealistické množstvo, napríklad jeden stredný olúpaný citrón obsahuje približne 30 miligramov.
Znamená to, že človek, ktorý jedáva odporúčaných päť porcií ovocia a zeleniny denne, nemá problém prijať dostatočné množstvo vitamínu.
Napriek tomu sa ľudia s príchodom chladnejších mesiacov rozhodnú namiesto väčšieho množstva čerstvej zeleniny radšej dopĺňať dôležitú živinu tabletkami.
Doplnky síce obsahujú približne 200 miligramov vitamínu, no iné živiny v nich chýbajú.
Zabráni vitamín C prechladnutiu?
Ranná tabletka céčka síce môže pôsobiť ako účinná prevencia, no priemernému človeku nezníži počet prechladnutí, ani nezmierni ich priebeh.
Pokiaľ ide o trvanie prechladnutia, časť štúdií sa zamerala na ľudí užívajúcich vitamín denne, iné zas skúmali účinky doplnkov až po vzniku prechladnutia.
V tridsiatke štúdií vedci sledovali trvanie ochorenia u denných užívateľov najmenej 200 miligramových dávok vitamínu.