BRATISLAVA. Umelá inteligencia odhalí podozrivé bankové prevody, dokáže pilotovať lietadlo či riadiť auto, vyberie vám film podľa vášho vkusu, alebo cez telefón poradí ideálnu reštauráciu.
Dokáže časom nahradiť aj lekárov, alebo len pozmení spôsob zdravotnej starostlivosti? Ako sa stará o pacientov dnes a čo môžeme od technológií očakávať v budúcnosti? A sú vôbec naše zdravotné záznamy vo virtuálnom prostredí v bezpečí?

O využití umelej inteligencie v medicíne rozpráva MARTIN MAJERNÍK, ktorý zodpovedá za vývoj produktov na báze umelej inteligencie vo vysoko regulovaných odvetviach - biotechnológiách, farmaceutickom priemysle a bankovníctve.
Na otázky odpovedal počas diskusie, ktorá bola súčasťou FutureNow Festival 2018 v Bratislave.
Kde sa dnes využíva umelá inteligencia (AI) v zdravotníctve?
„Napadajú mi príklady z oblasti diagnostiky a spracovania obrazu. Množstvo softvéru sa využíva pri histológii, napríklad pri rozpoznávaní falošne pozitívnych hodnôt vyšetrení. Vďaka softvéru vieme, že tkanivo v skutočnosti nie je patologické. Dobrým príkladom sú aj podporné systémy, ktoré dokážu v tkanive rozoznávať rozličné druhy nádorov.“
Nie všetci lekári sú otvorení technológiám. Nebráni zavádzaniu AI slabá digitálna gramotnosť či nedôvera na strane zdravotníkov?
„Neviem ako je to v prípade umelej inteligencie, ide o široký pojem, ale môžeme sa rozprávať o matematickom modelovaní, pokročilej štatistike, respektíve strojovom učení (machine learning poz. red). Doktori v skutočnosti už teraz používajú softvér, ktorý využíva tieto prvky. Machine learning využívajú napríklad robotické ruky v operačných sálach. Lekári týmto nástrojom dôverujú.
“V budúcnosti bude diagnostika v princípe podobná, ako dnes v prípade áut.
„
Väčšina softvéru, ktorý prešiel a bol schválený regulačnými orgánmi, však slúži najmä ako poradné nástroje. Nikoho nenahrádzajú, ale zefektívňujú proces. Problémom v prípade doktorov je skôr ich schopnosť interpretovať dáta. Väčšina z nich nanešťastie nedokáže interpretovať pokročilé štatistiky. Takéto ohromné objemy dát sú náročné aj pre človeka, ktorý má skúsenosti s informačnými technológiami a machine learningom. Lekárom rozhodne musíme s interpretáciou pomôcť.“
Budú lekári v budúcnosti potrebovať pre samotnú prácu s novými technológiami nové zručnosti, alebo postačí ich súčasné vzdelanie? Budú sa musieť stať do istej miery dátovými vedcami?
„Bol by som radšej, ak by sa lekári sústredili na liečenie a nemuseli sa zaoberať interpretáciou dát. Za to sú zodpovední produktoví manažéri, ktorí do medicínskeho priemyslu prinášajú nové riešenia. Rozhodne sa však budú musieť naučiť čítať dáta o prevencii a mať otvorenejšiu myseľ, pretože prichádzajú nové regulácie a nemožno ich zastaviť. Osvedčené postupy, ktoré sa používajú snáď od 18. storočia, ako je napríklad počúvanie brušnej dutiny pomocou sluchu a dotýkanie sa pacienta, už nebudú potrebné. Budú sa využívať dáta o pacientovi. V budúcnosti bude diagnostika v princípe podobná, ako dnes v prípade áut.“
Ak urobí chybu doktor, je jasne definované čo sa bude diať ďalej. Kto nesie zodpovednosť, ak urobí chybu umelá inteligencia a pacient utrpí ujmu?