LONDÝN, BRATISLAVA. Chirurgom sa podarilo úspešne zoperovať chrbticu dvoch detí ešte pred tým, než sa narodili. Deti mali diagnostikovaný rázštep chrbtice.
Počas zákroku lekári otvorili maternicu, zacelili medzeru v chrbtici nenarodeného dieťaťa a opravili stenu maternice tak, aby sa v nej dieťa dokázalo ďalej vyvíjať.
Iba v štyroch krajinách na svete
Riskantná operácia môže vyvolať predčasný pôrod, no obe matky i deti sa po 90-minútovom zákroku plne zotavili.
„Uzavretie spina bifida v maternici pomocou tejto metódy je alternatívou k postnatálnej chirurgii a ukázalo sa, že zlepšuje krátkodobé a strednodobé vyhliadky dieťaťa,“ hovorí v tlačovej správe nemocnice fetálny chirurg Jan Deprest

Operácie boli v Británii prvé svojho druhu a zapojil sa do nich 30-členný tím lekárov.
Deti zvyčajne podstupujú operáciu krátko po narodení. Čím skôr sa podarí chrbticu napraviť, tým menšie bývajú následky.
Medzi závažnejšie dôsledky vývojovej poruchy však patrí ochrnutie alebo problémy s ovládaním zvieračov konečníka alebo močového mechúra.
Vnútromaternicový zákrok je zatiaľ dostupný iba na niekoľkých pracoviskách na celom svete. Okrem Británie sa vykonáva v Švajčiarsku, Belgicku a Spojených štátoch.
Čo je rázštep chrbtice a ako mu brániť
Rázštep chrbtice (spina bifida) je vývojová anomália chrbtice a miechy, ktorá sa objavuje v treťom až štvrtom týždni tehotenstva. V tom čase ešte žena zvyčajne netuší, že čaká dieťa.
Pri plánovanom tehotenstve možno riziko poruchy znížiť pomocou doplnkov s obsahom kyseliny listovej.

Vrodenou vývojovou chybou trpí približne 0,2 percenta nenarodených detí. Na Slovensku sa s rázštepom chrbtice ročne narodí zhruba desať detí.
Za normálnych okolností embryu splynú obe časti oblúka chrbtice do jedného kruhu, ktorý ohraničuje stavcový otvor. V stavcovom otvore je uložená miecha, ktorá je obklopená trojicou obalov.
V prípade rázštepu chrbtice sa embryu neuzatvorí neurálna trubica, z ktorej sa má vytvoriť centrálny nervový systém. Zvyčajne chýba uzáver oblúka jedného alebo viacerých stavcov a touto štrbinou sa môžu časti miechy a nervy vačkovito vyklenúť.
Rázštep sa dá často rozoznať pri predpôrodnom ultrazvuku alebo prostredníctvom krvného vyšetrenia matky.