
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Čo má vlastne obsahovať preventívna prehliadka u praktického lekára? Keby sme sa opýtali desiatich pacientov, z čoho pozostávala ich preventívna prehliadka, asi by sme dostali desať odlišných odpovedí. Aj čas, ktorý jeden lekár venuje pacientovi, sa odlišuje.
Čo hovorí zákon?
Preventívna prehliadka by nemala trvať kratšie ako 30 minút. Počas nej musí, teda mal by, praktický lekár poistenca prezrieť doslova od hlavy po päty. Lekár skontroluje oči, sluch, popočúva srdce, pľúca, zmeria krvný tlak, prehmatá brucho, či dotyčný nemá zväčšenú pečeň alebo slezinu. Zameria sa i na prípadný výskyt uzlín na tele. Súčasťou vyšetrenia má byť aj prevencia kardiovaskulárnych chorôb. V praxi to znamená, že lekár má urobiť kompletné interné vyšetrenie. Okrem toho zabezpečí aj laboratórne vyšetrenia a skontroluje základné biochemické parametre. To znamená, že pacienta by mal objednať najskôr na odber krvi, akú má hladinu cukru či cholesterolu. Ak zistí odchýlky od normy, odporučí mu ďalšie vyšetrenia u odborného lekára.
Raz ročne k stomatológovi a ku gynekológovi
Okrem praktických lekárov robia pravidelné preventívne prehliadky dospelých od 18 rokov aj gynekológovia a stomatológovia. Zubného lekára môžeme v rámci prevencie bezplatne navštíviť raz ročne, podobne každá žena staršia ako 20 rokov raz za rok môže ísť ku gynekológovi. Raz ročne má nárok na gynekologické vyšetrenie krčka maternice (PaP test) a na vyšetrenie prsníka každé 2-3 roky. Tehotné ženy majú počas tehotenstva nárok až na dve prehliadky u stomatológa, u gynekológa raz mesačne a šesť týždňov po pôrode.
Ľudia s mnohými materskými znamienkami by mali raz do roka navštíviť kožného lekára.
(uj)