
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Degeneratívnou chorobou kĺbov trpia takmer všetky stavovce vrátane delfínov a veľrýb alebo v minulosti dinosaurov. Ochorenie samo o sebe neohrozuje život, ale bolesť a strata pohyblivosti, ktoré ho sprevádzajú, nás môžu značne obmedziť. Osteoartróza je najčastejším kĺbovým ochorením a postihuje podľa kvalifikovaných odhadov asi 12 percent populácie. Na jej diagnostiku neexistuje žiadny krvný test. Do 45. roku sú ochorením viac postihnutí muži, po 55. roku viac ženy. Vo vekovej kategórii nad 60 rokov trpí osteoartrózou v určitom stupni vývoja už takmer každý človek, pričom viac ako polovica z nich nepociťuje žiadne príznaky.
Bolesť býva neznesiteľná
Spoločným znakom reumatických ochorení je často až neznesiteľná bolesť, ktorá sa zhoršuje so zmenami počasia. Cieľom liečby je preto zmierniť bolesti a zápal a zabrániť invalidite. Osteoartróza sa nedá úplne vyliečiť, ale vhodnou liečbou môžeme výrazne zmierniť jej symptómy. Je to zápalové ochorenie kĺbov spôsobené opotrebovaním, degeneráciou až stratou chrupavky - proteínovej výstelky medzi kĺbom a kosťou. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy, ktorá väčšinou postihuje kĺby symetricky na obidvoch stranách tela, sa osteoartróza nerozširuje na ďalšie orgány v tele a vyvíja sa pomaly. Ochorenie väčšinou postihuje prsty, bedrá, kolená, nohy, chrbticu.
Netrpia iba kĺby
Na liečbu sa používajú tzv. nesteroidové antireumatiká, ktoré však okrem žiaduceho účinku môžu negatívne ovplyvniť činnosť žalúdka a obličiek, až ohroziť život pacienta. Na trhu sú už dostupné moderné lieky, ktorých vedľajší účinok na uvedené životne dôležité orgány je minimálny. „Už aj na Slovensku máme k dispozícii niekoľko druhov šetriacich liekov s účinnými látkami meloxicam, celecoxib, rofecoxib. V porovnaní s klasickými je ich protizápalový a analgetický účinok rovnaký, v oveľa menšej miere však narúšajú tráviaci trakt. Podávaním týchto liečiv sa podstatným spôsobom šetrí žalúdočná sliznica,“ uvádza doc. MUDr. Ivan Rybár, CSc., hlavný odborník MZ SR pre reumatológiu.
Pri liečbe je nutné redukovať záťaž postihnutých kĺbov. Pomáhajú tiež vhodné cvičenia. Odporúča sa navštevovať fyzioterapeuta. Dôležité je udržiavať si primeranú váhu a dbať na správnu výživu, bohatú na vitamíny C, B3 niacín, D a minerály - kalcium. V prípade zápalov pomáhajú ľadové obklady. Pacienti s osteoartrózou rúk môžu využiť parafínové zábaly. (ea)