Klasické drotárstvo bolo na Slovensku užitočným remeslom a zdrojom obživy pre šikovných drotárov, ktorí opravovali domáce riady a vyrábali dôležité potreby. Boli známi dve storočia po okolitých krajinách rakúskej monarchie, prenikli aj do Austrálie a USA, silná kolóna pôsobila v Rusku. Aj dnes sú rozličné kolíky, vešiaky aj dekoratívne predmety vítanými objektmi v našich domácnostiach.
Zo základných prvkov, špirál, krúžkov, pletencov, sietí vytvorených z tenkého medeného alebo včelárskeho poniklovaného drôtu pomocou štiepacích a zaguľatených elektrikárskych klieští, tyčiek na navíjanie drôtu si jednoduché ozdoby môže vyskúšať každý, kto je trochu zručný a trpezlivý. Spočiatku môžeme opletať predmety z domácnosti ako vajíčko, keramický riad, tak ako kedysi drotári upleteným košom vytvorili základ na odrazené uchá nádob.
Neskôr sa najšikovnejší odvážia aj do samostatných objektov, misiek, dekoračných objektov. Figurálne motívy sú najnáročnejšie, tu treba už dlhoročné skúsenosti z práce s materiálom a výtvarné poznatky. V zahraničí sú špecializované predajne s potrebami pre hobby, drôty v celej palete farieb, širokej škály kovov až po strieborné a pozlátené. U nás majú najlepší materiál vo včelárskych potrebách a v Baumaxe. Napokon, poslúži aj odvinutá cievka z transformátora či elektromotora.
Drôt by mal byť dlhý naviac meter, aby sa dobre ovládal. Nadviažeme ho stočením starej a novej časti s tým, že necháme voľné konce. Pokračujeme v splietaní a napojenie upravíme až po dokončení práce tak, že stočené konce rozpletieme. Začneme jednoduchším opletacím vzorom, neskôr, keď si vyskúšame princíp viazania drôtu a jeho správanie, môžeme vyskúšať zložitejšie kombinované vzory. Kým si pozháňame potrebný materiál, odskúšame prvé pokusy, stihneme do Veľkej noci pripraviť vlastnými rukami originálnu dekoráciu.
Autor: ZUZANA RUŽOVIČOVÁ