BRATISLAVA. Bolesť kĺbov je trápením počas celého roka, no v zime dokáže byť neznesiteľná. Vystreľuje z kolien, ramena, bedier, chrbtice, ale aj drobných kĺbov na prstoch.
O spojení bolesti a počasím rozprával už Hippokrates, no dosiaľ ju nikto riadne nevysvetlil. Predpokladá sa, že pokles atmosférického tlaku spôsobuje rozšírenie šliach, svalov a okolitých tkanív.

Zmena počasia je teda v princípe podobná, ako cestovanie lietadlom. Cestujúci kvôli zníženému tlaku v kabíne môžu cítiť, ale aj vidieť, ako im opúchajú nohy či prsty na rukách.
Rozpínajúce sa tekutiny a plyny v kĺboch môžu pri zníženom tlaku zatlačiť na okolité nervy a signalizovať bolesť. Pocity sú obzvlášť nepríjemné pre ľudí s artritídou, ktorých kĺby sú poškodené zápalmi.
Hoci toto vysvetlenie znie logicky, zimné bolesti kĺbov a svalov zatiaľ nemajú jednotný vedecký výklad.
Zmiešané výsledky vedy
Výskumníci sa vo viacerých pokusoch snažili napodobniť zmeny počasia, na ktoré sa zvyknú sťažovať pacienti. Dobrovoľníkov s artritídou umiestnili do pretlakovej komory a testovali, ako budú reagovať na zvyšovanie a znižovanie tlaku.
Iné vedecké tímy zas porovnávali hlásenia bolesti v aplikácii a meteorologické záznamy v mieste bydliska. Ďalší sledovali súvislosť s duševným stavom pacientov.
Univerzálne vysvetlenie bolesti sa však nenašli. Závery jednotlivých štúdií sa nezhodujú a niektoré sú dokonca protichodné. Výskum komplikuje aj vysoko individuálne vnímanie bolesti ako takej.
Skúsenosti pacientov a lekárov na celom svete však napriek tomu dokazujú, že bolesť a počasie súvisia. Faktorov, ktoré môžu spôsobovať bolesti, je viacero. Zdá sa, že okrem tlaku zohráva dôležitú úlohu aj vlhkosť a nízka teplota.
Máloktorý pacient však môže bolesti vyriešiť tým, že prečká zimu v krajine so suchším a teplejším podnebím.
Lekári preto hľadajú metódy, vďaka ktorým by sa dali nepríjemné príznaky zmierniť, alebo dostať pod kontrolu.
Ako zmierniť bolesť kĺbov a svalov
Ak v zime trpíte bolesťami svalov a kĺbov, existuje niekoľko krokov, ktoré by vám mohli priniesť úľavu.
1. Cvičenie
Bolesti kĺbov môžu byť dôsledkom nadváhy a obezity. Zhodením nadbytočných kíl sa zníži tlak na kĺby. Pohybom sa zlepšuje metabolizmus a prekrvenie tela, vďaka čomu sa môžu utlmiť aj zápaly a stuhnutosť svalov a kĺbov.

Je prirodzené, že v chladnom počasí sa hýbete menej a trávite viac času vnútri. Zacvičiť si však môžete aj v teple domova.
Drepy či brušáky môžete robiť aj na relatívne malom priestore a zapojíte pri nich svalstvo nôh, ramien aj trupu.
Podobne jednoduchá ranná rozcvička je obzvlášť dôležitá pre starších ľudí. Opakovaným zaťažením sa svaly a kosti stanú odolnejšie a menej náchylné na zranenie.
2. Vitamín D
Okrem pravidelného cvičenia sa bolestivé príznaky dajú dlhodobo zmierniť aj častejším pobytom vonku.
Pre zdravé kosti a kĺby je totiž dôležitý aj vitamín D. Má zásadnú úlohu pri mineralizácii kostí, správnom fungovaní svalov a nervov.
Jeho hlavným zdrojom je slnečné žiarenie dopadajúce na pokožku. Bezoblačné počasie by ste preto mali využiť na prechádzky a ak nehrozia mrazy, odhaľte si aspoň tvár a odložte rukavice.
V zimných mesiacoch, kedy je slnka nedostatok, si vitamín dopĺňajte stravou alebo výživovými doplnkami. Doprajte si mastné ryby ako sú sardinky, makrela či heringy, mäso a pečeň, mliečne výrobky alebo vaječný žĺtok.
3. Glukozamín a chondroitín
Látky glukozamín a chondroitín sú súčasťou štruktúry chrupavky a zlepšujú funkciu kĺbov. Znižujú trenie medzi kĺbovými povrchmi kosti a umožňujú plynulý pohyb.

Obe látky si telo vyrába samo, no pacientom s osteoartritídou a artritídou ich lekári zvyčajne predpisujú v podobe výživových doplnkov.
Chondroitín sa získava z chrupiek zvieracích kostí, glukozamín zo schránok kôrovcov či lastúr.
Od doplnkov však nečakajte zázraky. Laboratórne testy síce preukázali protizápalové účinky a obnovu chrupavky, no pacienti hlásia iba miernu úľavu od príznakov artritídy a osteoartritídy.
Doplnky nemajú podľa štúdie v časopise International Journal of Rheumatology vedľajšie účinky, no treba s nimi mať trpezlivosť. Príznaky ochorení kĺbov začnú zmierňovať až po približne štyroch až šiestich týždňoch užívania.
4. Terapia teplom
Akútny nával bolesti skúste prekonávať pomocou tepla. Bolesť a tuhnutie kĺbov a svalov môžete krotiť horúcou sprchou či kúpeľom.
Teplá voda, prípadne obklady, zlepšia pružnosť tkaniva a prekrvenie. Zároveň aktivuje nervové dráhy a tým znížia vnímanie bolesti.
S mimoriadne silnou alebo nepretržitou bolesťou však nebojujte svojpomocne. O opakovaných bolestiach kĺbov, stuhnutosti a opuchoch informuje svojho lekára. A to za každého počasia.
DOI: 10.1016/j.joca.2016.07.016
DOI: 10.1093/pm/pnw126
DOI: 10.1002/art.24729
DOI: 10.1155/2011/969012
DOI: 10.1080/00325481.2015.992719