BRATISLAVA. Lekári často čelia opodstatnenej otázke o tom, aká je trvácnosť kĺbových implantátov. Svoje odpovede stavajú najmä na vlastných praktických skúsenostiach či prísľuboch výrobcov.

Objektívne údaje, ktoré by vychádzali zo záznamov väčšej skupiny operovaných pacientov, boli iba ojedinelé.
Nový rozsiahly výskum v časopise Lancet však analyzoval údaje viac než 500-tisíc pacientov v období 25 rokov.
Ukázalo sa, že kĺbové náhrady sú odolnejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Väčšina umelých kĺbov totiž v tele pacienta vydrží aj štvrť storočia.
Ako dlho vydržia náhrady kĺbov
Štúdia vychádza z údajov, ktoré vedci zozbierali zo zdravotných registrov šiestich krajín.
Podmienkou bolo, aby mali k dispozícii nepretržité záznamy za najmenej 15 rokov. Čerpali preto z údajov Fínska, Švédska, Nórska, Dánska, Austrálie a Nového Zélandu.
Výsledky ukázali, že náhrady bedrového a kolenného kĺbu zlyhávali najmä kvôli infekcii a opotrebovaniu. Zlomené alebo pokazené protézy boli zriedkavejšie.
Pri opakovanom chirurgickom zákroku sa zvyšovala možnosť, že náhrada zlyhá.
Náhrady ako také však mali pomerne dlhú životnosť:
- 89 percent náhrad bedrového kĺbu vydrží 15 rokov, 70 percent sa nepoškodí ani po 20 rokoch a životnosť aj po 25 rokoch má 58 percent umelých kĺbov.
- 93 percent totálnych náhrad kolena vydrží 15 rokov, 90 percent sa nepoškodí ani po 20 rokoch a životnosť aj po 25 rokoch má 82 percent umelých kĺbov.
- 77 percent čiastočných náhrad kolena vydrží 15 rokov, 72 percent sa nepoškodí ani po 20 rokoch a životnosť aj po 25 rokoch má 70 percent umelých kĺbov.
Operácia by mohla prísť skôr
K operácii kĺbov dochádza v prípade vážneho poškodenia a opotrebovania chrupavky, ktoré následne poškodzuje aj samotnú kosť. Pohyb je obmedzený a mimoriadne bolestivý.
Výmena kĺbu je náročný operačný zákrok, ktorý si žiada dlhé zotavovanie. Preto sa k nej pristupuje až v prípade, keď sa vyčerpali iné možnosti liečby.

Štúdia v Lancete však podľa ortopédov prináša dobré správy.
Dosiaľ sa predpokladalo, že náhrady vydržia aspoň desať rokov. Operácie sa preto navrhovali najmä pacientom vo vyššom veku, ktorí by inak boli odkázaní na vozíček.
Potvrdenie dlhšej životnosti umelých kĺbov teraz ponúka možnosť operovať aj mladších pacientov, ktorým by umelý kĺb umožnil viesť aktívny život bez bolestí.
Naďalej však platí, že každá protéza sa používaním opotrebováva a čím viac ju bude pacient zaťažovať, tým skôr ju zničí.
Lekári preto po zotavení zo zákroku odporúčajú skôr mierny rekreačný pohyb, najlepšie vo vode alebo na bicykli.
DOI: 10.1016/S0140-6736(18)31665-9