Okolo obeda zvykne do Lieberovho inštitútu pre výskum mozgu doraziť škatuľa, v ktorej je uložený mozog. Leží v nenápadnom červenom chladiacom obale.
Praktikant neuropatológie Rahul Bharadwaj sa takmer okamžite púšťa do práce, opatrne si ho prezerá a pátra po anomáliách ako sú nádory či lézie.

Mozgy často pochádzajú z kancelárie Marylandského súdneho lekára, ktorý je vzdialený iba 15 minút jazdy. Niekedy však mozgy, ktoré sú uložené v suchom ľade, priletia zo vzdialenejších kútov Spojených štátov.
Od svojho vzniku v roku 2011 sa v inštitúte analyzovalo viac než 3-tisíc mozgov.
Výskumníci ich študujú, aby lepšie pochopili biologické mechanizmy, ktoré sa ukrývajú za neuropsychiatrickými poruchami, akými sú schizofrénia, depresia, závislosť na návykových látkach, bipolárna porucha a post-traumatická stresová porucha.
Hľadajú pravú príčinu porúch
V krajine sa nachádza približne stovka bánk, v ktorých sú uložené mozgy s rozličnými poruchami. Lieberov inštitút je však najväčšou zbierkou, ktorá je zameraná špeciálne na duševné poruchy.
Založil a financoval ho totiž bohatý manželský pár, ktorého dcéra sa ako dvadsaťročná psychicky zrútila.
Neuropsychiatrické poruchy sa v súčasnosti liečia pomocou antipsychotík a antidepresív. Ich účinky pritom potláčajú najmä prejavy ochorení, nie ich príčiny. Tie často ostávajú skryté.
Lieky síce môžu niektorým ľuďom zachrániť životy, no zároveň môžu spôsobiť nepríjemné a niekedy aj vážne vedľajšie účinky. Sú aj prípady, kedy nefungujú vôbec.
Väčšinu týchto liekov objavili náhodou. Cieľom Lieberovho inštitútu je objasniť biologické procesy v mozgu, ktoré vyvolávajú duševné ochorenia. Na základe získaných poznatkov chcú vytvoriť liečbu, ktorá rieši príčinu problému, alebo dokonca zabránia tomu, aby vôbec ochorenie prepuklo.
Genetika sa nemusí prejaviť
„Väčšina z nás má v ľudskom genóme nejaké varianty, ktoré sa spájajú s psychickými problémami,“ hovorí Daniel Weinberger, riaditeľ a prezident inštitútu.