BRATISLAVA. Vedci z univerzity v Tel Avive ukázali prvý prototyp umelého srdca, ktoré vytvorili pomocou 3D tlačiarne z buniek pacienta.
Doteraz bolo v rámci regeneratívnej medicíny možné tlačiť iba jednoduché tkanivá bez krvných ciev.
"Toto je prvýkrát, čo sa podarilo úspešne skonštruovať a vytlačiť celé srdce vrátane buniek, ciev, komôr aj predsiení,“ hovorí v tlačovej správe biotechnológ Tal Dvir, ktorý viedol výskum.
Technológiu podrobne opisuje štúdia v časopise Advanced Science.
Použili tukové bunky
Umelé srdce je vyrobené z ľudských buniek a biologických materiálov, ktoré sú špecifické pre konkrétneho pacienta.

V rámci výskumu vedci využili tukové tkanivo, ktoré obklopuje vnútorné orgány. Zo vzoriek oddelili bunky od zvyšných látok. Bunky preprogramovali tak, aby sa správali ako kmeňové a boli schopne premeniť sa na bunky srdca.
Na tlač zložitých tkanivových modelov vedci použili ako „bioatrament“ personalizovaný hydrogél. Skladal sa z mimobunkových molekúl, ako sú kolagén a glykoproteín.
Po zmiešaní s hydrogélom sa bunky dokázali odlíšiť na srdcové alebo endotelové bunky, ktoré tvoria výstelku ciev. Kmeňové bunky tak dokázali sformovať imunitne kompatibilné tkanivá s krvnými cievami a následne celý orgán.
Nedostatok darcov
„V tomto štádiu je naše 3D srdce malé, má veľkosť králičieho srdca,“ vysvetľuje Dvir. Je však presvedčený, že rovnakou technológiou je možné vytvoriť aj väčšie verzie orgánu.
Srdcia vyrobené 3D tlačou by mohli vyriešiť vážne problémy s nedostatkom darcov orgánov. Transplantácia je v súčasnosti jedinou liečbou, ktorú majú k dispozícii pacienti so zlyhaním srdca.
Keďže by umelé srdce bolo vyrobené z buniek samotného pacienta, telo by malo implantát prirodzene prijať.
V ďalších krokoch plánujú vedci nájsť spôsob, ako prinútia bunky spolupracovať. Jedine tak bude vytlačené srdce schopné tĺcť a prečerpávať krv.
Transplantácia 3D výtlačkov sŕdc v nemocniciach je však podľa slov výskumníkov vzdialená najmenej desať rokov.