BRATISLAVA. Tretina pacientov, ktorým diagnostikovali rakovinu využíva doplnkové a alternatívne liečby, ako sú meditácia, joga, akupunktúra, bylinky a potravinové doplnky.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú uverejnil časopis JAMA Oncology.
Zatiaľ čo relaxačné a pohybové terapie môžu pacientom prospievať, bylinné extrakty a látky v doplnkoch v zdravotníkoch vzbudili obavy.
Pacienti ich totiž pred lekármi zatajujú, čím môžu nevedomky ovplyvniť účinky konvenčnej liečby.
Tretina liečbu nespomenie
Nina Sanfordová, odborná asistentka radiačnej onkológie v zdravotníckom centre Texaskej univerzity sa špecializuje na rakovinu tráviaceho traktu.
V nedávnej správe Národnej rakovinovej databázy sa Sanfordová dozvedela, že pacienti užívajúci doplnkové a alternatívne liečby mávajú horšie vyhliadky, než keď sa liečia štandardnou cestou.
Zo správy však nebolo jasné, aká veľká časť pacientov sa odkláňa od oficiálnej liečby, či dokonca koľkí zatajujú doplnkovú liečbu pred svojimi ošetrujúcimi lekármi.
Sanfordová a jej kolegovia preto analyzovali údaje z národného prieskumu zdravia, ktoré zozbieralo Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb.
Zistili, že alternatívnu a doplnkovú liečbu svojim lekárom nezmienilo až 29 percent pacientov. Zdravotníkov neinformovali najmä mladší pacienti a ženy.
Mnohí respondenti v prieskume uviedli, že nič nepovedali, pretože ich lekári sa na iné formy liečby nepýtali alebo pacienti nepredpokladali, že o tom lekári potrebujú vedieť.
Z údajov zároveň vyplynulo, že najčastejšou formou alternatívnej medicíny boli rastlinné doplnky. Druhou najbežnejšou boli návštevy chiropraktika a osteopatika.
Lekári musia vedieť o doplnkoch
Odborníci na rakovinu považujú zatajovanie alternatívnej liečby za znepokojivé. Obzvlášť, ak sa týka bylinných doplnkov.